Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

Milá maminko (BFHI)

Narozením Vašeho děťátka začíná nejkrásnější, ale i nejzodpovědnější část Vašeho života.


Novorozenecké oddělení Kroměřížské nemocnice, a.s., je pracovištěm, které se snaží Vašim dětem zajistit úspěšný start do života. Součástí naší snahy je bezproblémové zahájení, propagace a veškerá podpora kojení. Kojení, či krmení dítěte mateřským mlékem přináší celou řadu nenahraditelných výhod nejen Vašemu děťátku, ale i Vám a celé rodině.


V roce 1989 vzniklo společné prohlášení Světové zdravotnické organizace a UNICEF – „Ochrana, prosazování a podpora kojení“. Jeho záměrem bylo upozornit na významnou roli, kterou hrají zdravotníci při podpoře kojení. Hlavní zásady byly shrnuty do 10 kroků k úspěšnému kojení, které by se měly v porodnicích dodržovat.
Celá iniciativa je označována jako BFHI – Baby Friendly Hospital Iniciative a nemocnice, které dodržují těchto 10 kroků k úspěšnému kojení, jsou Baby Friendly Hospital – Nemocnice přátelská dětem.


V ČR se tato iniciativa uskutečňuje od roku 1992. Jako první byla Thomayerova nemocnice v Praze, která spolu s Českým výborem pro UNICEF tuto iniciativu koordinuje, školí zdravotnické pracovníky ke správné technice kojení a také jednotlivé nemocnice hodnotí.


Naše oddělení v květnu 2006 získalo titul Baby Friendly Hospital – nemocnice přátelská dětem. Cílem programu BFH je plnění 10 kroků vedoucích k úspěšnému kojení.


Přiložením Vašeho miminka na porodním sále a čas strávený u prsu první den života znamená včasný nástup tvorby mléka. Ihned po porodu zůstává Vaše dítě s Vámi, zde je přiloženo k prsu. V postýlce leží miminko na zádech a jeho dechová frekvence je sledována tzv. monitorem dechové frekvence – baby sense. Od této chvíle je dítě trvale s Vámi 24 hodin denně – tzv. rooming in, a je pravidelně kontrolováno novorozeneckou sestrou z oddělení a porodní asistentkou. Jestliže nastanou zdravotní komplikace ze strany Vás jako rodičky, je miminko přikládáno dle Vašeho zdravotního stavu.


Novorozené dítě přikládejte k prsu vždy, kdy chce sát, a to bez omezení délky a frekvence kojení. V prvním dnu je dobré prs nabízet i při mírných známkách neklidu, přestože se Vám zdá, že mléko v prsou nemáte.
Pamatujte – kojení nesmí bolet, pokud kojení bolí, znamená to, že je někde chyba. Například špatná technika kojení, nesprávná poloha dítěte nebo maminky – je nutné tyto chyby ihned odstranit a znovu, správně přiložit. První dny přikládejte miminko vždy s pomocí sestry.


Jestliže nastane situace, kdy nemáte dostatek mléka pro výživu dítěte, je nutné přikročit k podání jiného druhu stravy, popřípadě podat odstříkané mléko. Naší snahou pak je, podat tuto stravu nikoli z lahve, ale jinou, alternativní metodou, a to stříkačkou, kádinkou popřípadě lžičkou. Důvodem této metody je odlišné sání mateřského mléka z prsu a kojenecké lahve. Vaše miminko je velmi vnímavé a je schopno si zapamatovat, že pití z lahve je velmi jednoduché, nenáročné a méně namáhavé, než pití z prsu. Naše zkušenosti ukazují, že stačí podat jen málo dávek z lahve, a dítě se pak odmítne přisát k prsu. Tím dochází ke snížení produkce mléka, případně k odstavení dítěte od prsu a převedení na umělou výživu. Toto je skutečnost, které se snažíme zabránit. Chápejte proto naši snahu pomoci Vám i dítěti s kojením.
Na našem oddělení prakticky neuvidíte kojenecké láhve, důvodem tohoto faktu je snaha Vás vést v maximální míře ke kojení. Naprostá většina Vás, maminek, má všechny předpoklady k tomu, aby mohla své dítě plně kojit.


V souladu s naší snahou Vám nedoporučujeme používat žádné náhražky , nepodporujeme propagaci výrobků umělé výživy, dudlíky, kojenecké láhve – s těmito náhražkami se na našem oddělení nesetkáte.
Vyškolený personál našeho oddělení Vám vždy rád a ochotně poradí, jak řešit problémy s prsy, správnou techniku kojení, odstříkávání mléka či se způsobem správného ošetřování Vašeho miminka.


Pokud budete mít po propuštění z porodnice problémy s kojením, můžete volat horkou linku kojení, případně se obrátit na naši laktační poradkyni.

Přejeme Vám i Vašemu miminku příjemný pobyt.

 

Kolektiv novorozeneckého oddělení Kroměřížské nemocnice, a.s.

 

Rychlé odkazy