Lumbální punkce
Vážená(ý) paní, pane:
Lékaři neurologického oddělení Kroměřížské nemocnice a.s. se na základě klinického vyšetření a pomocných vyšetřovacích metod rozhodli u Vás provést lumbální punkci, za účelem odebrání mozkomíšního moku.
Odebraný mozkomíšní mok bude odeslán k laboratornímu vyšetření (biochemickému, mikrobiologického, imunologickému) podle povahy Vašeho onemocnění. Řadu informací, které takto získáme není možno zjistit jiným způsobem (např. vyšetřením krve), protože centrální nervový systém je od ostatního prostředí organismu oddělen barierou, která umožňuje jen omezenou výměnu látek mezi krví a mozkomíšním mokem. Zásadní význam má vyšetření mozkomíšního moku zejména při podezření na zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému (mozku, míchy míšních kořenů) a mozková krvácení.
Vyšetření se provádí všedě nebo vleže při maximálním ohnutí trupu tak, aby se od sebe oddálily výběžky obratlů. Punkce se provádí nejčastěji vpichem mezi 4. a 5. bederním obratlem, je však možné vyšetření mezi 3. a 4. bederním obratlem, nebo mezi L5 bederním a prvním křížovým obratlem. K výkonu se používají lumbální jednorázové jehly (normální nebo tzv. atraumatická).
Nejprve je provedena důkladná desinfekce kůže v bederní krajině, po vyhmatání příslušního prostoru pronikáme jehlou skrze kůži, meziobratlové svaly a vazy a nakonec míšním obalem.
Ve výše uvedených lokalizacích se mícha nenachází (proto nemůže dojít k jejímu poškození) je zde jen vak vyplněný mozkomíšním mokem a po stranách nervové kořeny. Za určitých okolností můžeme provést tzv. tlakové zkoušky – zatlačení na břišní krajinu nebo požádáme o zadržení dechu. Pak následuje odběr nejčastěji 6-8 ml mozkomíšního moku. Výkon se ukončí vytažením jehly a přelepením místa vpichu.
V případě použití normální lumbální jehly se doporučuje 24 hod klidový režim s možností zaujímání jakékoliv polohy vleže (na boku, na zádech, na břiše) s omezením podložení hlavy.
V případě odběru atrumatickou lumbální jehlou (kterou si pac. zakoupí v lékarně) stačí dodržet klidový režim 3 hod, opět platí omezení pro podložení hlavy. Tento výkon provádíme i ambulantně.
V obou případech doporučujeme zvýšenou konzumaci tekutin – 2 litry
(vhodné jsou i kofeinové nápoje jako je coca-cola).
Vyšetření je bezpečné, nehrozí jakékoli poškození míchy, je doprovázeno mírnou bolestivostí v místě vpichu (při rozsáhlých degenerativních změnách páteře může být bolestivější). V malé části případů dochází ke kontaktu s nervovým kořenem, což se přechodně projeví brněním či mírnou bolestivostí v příslušné končetině.
Vyšetření může být provázeno mírným krvácením z místa vpichu v důsledku drobného poranění podkožních žil.
V následujících dnech se může dostavit mírná až středně těžká bolest hlavy a mírné ztuhnutí šíje, které je způsobeno menším snížením objemu mozkomíšního moku. Potíže mizí v několika dnech a jsou zcela nezávažné.
Provedení lumbální punkce a odběr moku nezanechává žádné následky.