Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

Kaudální blok u pacientů s bolestmi zad

 

Vážená paní/pane,

kaudální blok, ke kterému jste byl objednán/a Vaším lékařem, se indikuje u pacientů s bolestí zad v dolní bederní a křížové oblasti vzniklé spontánně nebo po neurochirurgickém výkonu, event. u ortopedických pacientů s bolestmi kyčlí.

Vpich jehlou se provádí do otvoru v kosti křížové mezi hýžděmi.  

V této oblasti již neprobíhá mícha, tudíž se nemusíte obávat jejího poškození. Tento blok je prováděn „naslepo“ a jeho úspěch není stoprocentně zaručen. Účinek je velmi individuální. Někomu pomáhá a vydrží půl až jeden rok, někomu jen několik týdnů, jinému nepomůže vůbec. Vaše dosavadní potíže ale nezhorší a při dobrém výsledku jej lze opakovat nejdříve po půl roce. Neodstraní příčiny Vašich potíží, ale může Vám výrazně ulevit od dosavadní bolesti.

 

Postup při kaudálním bloku:

Kaudální blok se provádí v poloze na břiše. Kyčle jsou podloženy válečkem, aby křížová kost byla do nejvýše, pro snadnější punkci prostoru. Mezi hýždě Vám sestra vloží gázu, aby dezinfekce nezatekla na konečník a popálila jej. Následně dezinfikuje oblast punkce. Lékař provede tenkou jehlou místní znecitlivění. Delší jehlou detekuje potřebný prostor. Aplikuje dávku slabého anestetika s kortikoidem, při kterém pocítíte tlak. Tento tlak může být u někoho velmi intenzitivní a může vystřelovat do dolních končetin. Rychle však odezní. Obstřiky se provádějí v sérii, vždy 3 dny po sobě. Celý den se pak dodržuje klidový režim. Na toaletu chodit smíte. Po obstřiku Vám sestra zkontroluje krevní tlak.

 

Komplikace po obstřiku:

Komplikace jsou individuální a bývají minimální. Můžete mít slabé nohy, necitlivou oblast genitálu, vyjímečně se stává, že pacientům samovolně odchází moč. Tyto nepříjemné stavy během několika hodin úplně vymizí. Dále se může vyskytnout bolest hlavy, pokles krevního tlaku.

 

 

 

Rychlé odkazy