Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

Historie chirurgie

První písemné doklady o poskytování zdravotní péče jsou v listině moravského markraběte Přemysla z roku 1238.


Dějiny moderní chirurgie v Kroměříži jsou spojeny s postavením nové nemocnice v roce 1910. Prvním primářem a zároveň rěditelem se stal c.k. zdravotní rada MUDr. Jaroslav Elgart. Ten vedl chirurgii a nemocnici až do roku 1939. V únoru 1939 přichází do Kroměříže MUDr. Mourek, který za měsíc střídá MUDr. Elgarta i na postu ředitele. Ředitel Mourek vypracoval s architektem Rozehnalemkoncepční návrh dostavby areálu nemocnice včetně hospodářského zázemí. S výstavbou nového tzv. chirurgického pavilonu se začalo v roce 1940. V roce 1941 již stál pavilon v hrubé stavbě. V onom roce však byl vydán stavební zákaz a tak pavilon zůstal nedostavěn do konce války. 12. prosince 1948 byl slavnostně otevřen nový chirurgický pavilon.

 

Primářem chirurgického oddělení byl dále prim. MUDr. Mourek. Po jeho smrti v roce 1962 se stal primářem MUDr. Štěrba, po jeho úmrtí nastupuje na místo primáře MUDr. Zapletal v roce 1981 a toho pak střídá v roce 1995 MUDr. Sukup. V druhé polovině devadesátých let byla provedena přístavba nových operačních sálů k budově chirurgického pavilonu. Operační sály jsou nově zařízeny. Koncem 90. let byla nově vybudována chirurgická JIP.

 

Od roku 2001 vedl chirurgické oddělení prim MUDr. Petráš, Ph.D. V roce 2003 bylo zrekonstrouváno a vybaveno I. chirurgické oddělení. V plánu je rekonstrukce II. chirurgického oddělení.

 

MUDr. Květoslav Lajmar nastoupil na místo primáře chirurgického oddělení v Kroměříži 15. 9. 2006. Pod jeho vedením se chirurgie v Kroměříži dál rozvíjela. Byla provedena částečná rekonstrukce oddělení II. chirurgie s výměnou oken a signalizačního zařízení. Nově byla vybavena ošetřovna a vybudována převazovna. Za přispění sponsorů byla zakoupena nová lůžka a noční stolky na celé oddlení II. chirurgie. V roce 2009 byla vybudována a nově vybavena nová jednotka intenzivní péče se 4 monitorovanými lůžky.

 

Za vedení prim. MUDr. Lajmara došlo k dalšímu rozvoji operativy na chirurgickm oddělení. Mimo tradiční léčby varixů se začaly provádět i rekonstrukční výkony na tepnách dolních končetin. Dále se rozvíjela traumatologie. Do chirurgickéh týmu přibyl zkušený traumatolog, který dobře zapadl mezi místní lékře kteří se traumatologii věnují. Rozšířilo se značně spektrum výkonů na pohybnovém aparátu končetin ,které dosahuje krajské úrovně . Dále se rozvíjela břišní chirurgie, kde mimo klasických postupů byly rozvíjeny i postupy laparoskopické v operativě žlučníku, apendektomií a operací kýl a náhlých příhod břišních.Pod vedením MUDr.Javory byla otevřena ordinace kýlní, která zvýšila počty operovaných pacientů na našem pracovišti.

 

Rozvíjena byla i koloproktologie, kde má již stabilní místo operace hemoroidů dle Longa, operace prolapsů konečníku a další operace.


15. 9. 2018 prim. MUDr. Lajmar na vlastní žádost ve funkci primáře skončil.

 

Rychlé odkazy