Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

Dárcovství krve

Odběrové dny

Úterý Po telefonickém objednání (od 6 do 9 hodin registrace, od 7 do 10 hodin odběry) 
Středa Po telefonickém objednání (od 6 do 9 hodin registrace, od 7 do 10 hodin odběry) 

 

Kde nás najdete

2. patro budovy L (mapa areálu nemocnice)

 

Kontaktujte nás

Evidence dárců krve

Tel.: (+420) 573 322 417

 

mail: darci@nem-km.cz

 

Kritéria pro darování krve

 • Darovat krev na našem transfuzním oddělení může každá zdravá osoba ve věku nad 18 a přibližně do 65 let (jako prvodárci se přijímají osoby do 60 let).  

 

 • Dárce krve může být i člověk s jinou než českou národností (občanstvím), ale podmínkou je stálá adresa pobytu v ČR, schopnost komunikace v českém jazyce a platné české zdravotní pojištění.

 

 • Zdravotní způsobilost k odběru krve posuzují zdravotní pracovníci včetně lékaře, a to na základě rozboru anamnézy (zdravotní minulosti dárce), fyzikálního a laboratorního vyšetření.

 

 • Doporučení pro maximální počet darování krve za rok je u žen 3x a u mužů 4x, ve výjimečných situacích může být odběrů více, ale nejkratší interval mezi odběry je 8 týdnů a je nutné zohlednit zásobní hladiny železa. 

 

 • Jeden odběr plné krve činí 450 ml a trvá, spolu se všemi administrativními úkony, celkem asi 1 až 1,5 hodiny (vlastní odběr 450 ml krve trvá asi 5 až 10 minut).

 

 • Trvale darovat krev/krevní složky nemohou osoby, které nesplňují podmínky pro darování krve/krevních složek. Jde např. o osoby, které v minulosti prodělaly infekční žloutenku typu B nebo C, jsou HIV pozitivní nebo trpí AIDS, osoby s přetrvávajícími protilátkami po prodělané syfilis nebo po některých tropických chorobách. 

 

 • Po některých infekčních nemocech (např. infekční žloutenka typu A nebo E, infekční mononukleóza, brucelóza, borelióza, kapavka, tuberkulóza, břišní tyfus apod.) je vyřazení dárcovství pouze dočasné, délka vyřazení je různá dle typu infekce.

 

 • Z dárcovství jsou dočasně vyřazováni i lidé, kteří byli vystaveni riziku získání krví přenosné nemoci:

 

 • Po větších chirurgických výkonech, léčebných a diagnostických výkonech s použitím endoskopů či pevných katétrů (gastroskopie, kolonoskopie, artroskopie apod.) a také po piercingu a novém tetování - darovat krev je možné nejdříve za 6 měsíců po výkonu.

 

 • Po návštěvě zemí s výskytem závažných a u nás neobvyklých chorob (návštěva malarické oblasti = vyřazení na 6 měsíců, pobyt mimo země Evropy celoročně = vyřazení na 1 měsíc, pobyt v zemích s rizikem nákazy západonilské horečky sezónně = vyřazení na měsíc – viz aktuality).

 

 • Z dárcovství jsou vyřazeny též osoby s rizikovým chováním, zejména s ohledem na nákazu HIV či infekčními žloutenkami typu B a C, jako jsou osoby provozující prostituci nebo jejich klienti, osoby závislé na injekčních drogách, ale též muži, kteří měli v posledním roce pohlavní styk s jiným mužem. 

 

 • Trvale jsou z dárcovství vyřazeni lidé, kteří v letech 1980-1996 pobývali dlouhodobě (více než 6 měsíců) ve Velké Británii či Francii.

 

 • Některé nemoci různých orgánů (srdce, plíce, trávicí trakt, ledviny, játra apod.) se nemusí slučovat s možností darovat krev, podle závažnosti onemocnění pak musí být dárci vyřazeni z odběrů krve buď dočasně nebo trvale.

 

 • Trvale vyřazeni jsou např. lidé s cukrovkou pokud jsou léčeni inzulinem, lidé s těžkými formami alergie, lidé trpící epilepsií, hemofilici, lidé se zhoubným nádorem nebo rakovinou, osoby, které byly v minulosti léčeny hormony hypofýzy (podvěsku mozkového) – např. růstovým hormonem lidského původu...

 

 • Naopak některé nemoci, pokud jsou dobře léčeny, darování krve nebrání (např. vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol, nedostatečná funkce štítné žlázy, lehčí alergická onemocnění jako např. senná rýma apod.).

 

Podrobná platná kritéria pro výběr dárce krve/krevních složek naleznete zde.

Užitečné informace naleznete v brožuře "Máte krev v žilách? Darujte ji!" – ke stažení zde.

nebo na stánkách https://www.transfuznispolecnost.cz/darci-krve.

 

Rychlé odkazy