Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

Loni se narodilo 646 dětí, vedou Eliška a Jakub, originální jména mají Atrey, Alf či Milagros

Náročný, ale přínosný. Takový byl rok 2020 z pohledu gynekologicko-porodnického oddělení Kroměřížské nemocnice. Přestože jeho činnost značně zkomplikovalo onemocnění COVID-19, dokázali zde uskutečnit 644 porodů, během kterých se narodilo 646 dětí, tedy přibližně stejně jako v letech předchozích.

 

„Epidemiologická situace nebyla v uplynulém roce příznivá, navíc s ní souvisela různá vládní nařízení. Došlo například k zákazu otců u porodu, naštěstí platil jen krátce. Museli jsme pozastavit prohlídky porodních sálů pro nastávající maminky, kurzy psychoprofylaxe, organizačně přemístit ambulantní provozy a řešit celou řadu dalších situací, které nebyly v předchozích letech obvyklé. Vše se nám podařilo zvládnout. Zjistili jsme, že umíme operativně reagovat na akutně nastalé situace a vyrovnat se s nimi, při zachování profesionálního přístupu k našim klientkám. Zásluhu na tom má celý náš tým,“ prohlásil Lukáš Vacula, který v roce 2020 působil na gynekologicko-porodnickém oddělení ve funkci zástupce primáře a od 1. ledna tohoto roku jej vede jako primář.

 

Hned čtvrtina ze všech porodů, konkrétně 164, se loni uskutečnila tzv. císařským řezem. Největší dítě narozené v Kroměřížské nemocnici mělo po porodu váhu 5 230 gramů, naopak, nejmenší vážilo 1 220 gramů. Převládali chlapci, těch se narodilo 335, dívek bylo o 24 méně. Ve dvou případech se narodila dvojčata.

 

Pro své potomky rodiče volili nejraději tradiční česká jména. Mezi kluky přibylo nejvíce Jakubů, Šimonů, Tomášů, Vojtěchů a Janů, mezi děvčaty Elišky, Emy, Natálie, Terezy a Adély. „Zaznamenali jsme také neobvyklá či u nás málo častá jména. U dívek třeba Melody, Zandaria, Milagros nebo Bibiana, u chlapců Alf, Atrey, Bryan, Joachim či Yousef,“ vyjmenovala Klára Čečatková, vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení Kroměřížské nemocnice.

 

I v letošním roce chce kroměřížská porodnice navyšovat standard svých služeb. A ty také rozšířit. V plánu je například přesunutí řádově stovek menších operačních výkonů do ambulantního provozu, což bude pro klientky komfortnější a zdravotníkům toto opatření poskytne více prostoru na operačních sálech pro větší výkony. Ambulantní péče bude nově doplněna o odbornou poradnu pro močovou inkontinenci a poruchy pánevního dna a dále o poradnu pro chronickou pánevní bolest, endometriózu a sterilitu, což umožní zvýšit péči o ženy s těmito potížemi.

 

 

« Zpět do kategorie

 

Rychlé odkazy