Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

Náročný přesun pěti ventilovaných pacientů ze Zlínského kraje do Prahy se podařil

Medicínsky i logisticky náročnou akci, která dosud nemá v České republice obdoby, spustily v pátek během dopoledne nemocnice Zlínského kraje ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Zlínského kraje a Fakultní nemocnicí v Motole. Z nemocnic ve Zlíně, Uherském Hradišti a Kroměříži bylo pěti sanitkami záchranné služby přepravováno do Prahy do největší nemocnice v zemi pět pacientů s koronavirem v tom nejzávažnějším stavu. Všichni tito pacienti museli být i během cesty připojení na umělou plicní ventilaci, v každé sanitce byl také lékař. Konvoj s policejním doprovodem vyrazil na třísetkilometrovou cestu asi ve tři čtvrtě na jedenáct z Kroměříže, kde se sanitní vozy sjely a seřadily na tamní základně záchranné služby, do Prahy pak dorazil po dálnici krátce po 13. hodině. Transport byl součástí vzájemné pomoci mezi českými nemocnicemi. Nemocnice ve Zlínském kraji se v posledních týdnech pohybují na hraně svých kapacitních možností. V tuto chvíli je v intenzivní péči v kraji hospitalizováno přes 100 pacientů s covidem i jinými diagnózami a zbývající kapacity jsou velmi omezené.

 

„Je to určitě velmi náročný transport, který jsme společně připravovali v posledních dvou dnech. Ve všech případech se jedná o pacienty, jejichž zdravotní stav se v souvislosti s onemocněním covid-19 natolik zkomplikoval, že je u nich nezbytná podpora dechu i krevního oběhu. Při předání do sanitky, během několikahodinové cesty do Prahy, i při převzetí v Motole u nich musela být zajištěna nepřetržitá umělá plicní ventilace, bez ní by nebyli schopni přežít,“ popsal docent Tomáš Gabrhelík, primář Oddělení anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Krajské nemocnice T. Bati, který se na celé akci organizačně podílel coby krajský koordinátor intenzivní péče pro Zlínský kraj.

 

Z nemocnic Zlínského kraje směřovali do pražské Fakultní nemocnice v Motole čtyři muži a jedna žena ve věku od 44 do 64 let. Po dvou pacientech odeslala Uherskohradišťská a Kroměřížská nemocnice, jednoho pak Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Péči o ně převzala Klinika anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole, jejímž přednostou je docent Tomáš Vymazal, který je krajským koordinátorem intenzivní péče pro Prahu. „Jsem mu velice vděčný za ochotu, se kterou nám v aktuální složité situaci vychází vstříc. Tlak na intenzivní lůžka v našem kraji je v posledních týdnech opravdu velký a uvolňovat je můžeme jen velmi obtížně,“ podotkl Tomáš Gabrhelík s tím, že naprostá většina covidových pacientů na intenzivních lůžkách potřebuje ventilaci dlouhodobě, zpravidla několik týdnů.

Podle jeho slov v kraji ani tak nehrozí, že by chyběly lůžka, léky, ochranné pomůcky nebo přístroje, obavy má jen z nedostatku zdravého personálu. „Zatím covidových pacientů, kteří potřebují hospitalizaci, v našem kraji stále přibývá. V počtu nakažených na sto tisíc obyvatel jsme nejhorší v celé republice. Žádáme o spolupráci i zdravotnická zařízení v jiných krajích, ale určitě to není tak, že bychom mohli pacienty odsouvat do nekonečna. Nejdůležitější je personál. Nesmí nastat situace, kdy nám na nemocenskou nebo do karantény bude odcházet více zdravotníků, než se jich po vyléčení vrací zpět do provozu. Po všech dalších stránkách jsme připraveni dostatečně,“ doplnil Tomáš Gabrhelík.

 

Nemocnice Zlínského kraje začaly s přesuny covidových pacientů na konci minulého týdne. Do této chvíle přeložily do nemocnic v okolních krajích už 33 pacientů, pomocnou ruku vedle pražské Fakultní nemocnice v Motole nabídly i fakultní nemocnice v Brně, Olomouci i Ostravě a také nemocnice v Přerově a Havířově. „Zlínský kraj patří od začátku podzimní vlny pandemie koronaviru k nejvíce zasaženým regionům, v posledních týdnech už se opravdu blížíme ke stropu našich lůžkových kapacit. Je to způsobeno především tím, že nám v provozu chybí okolo sedmi set zdravotníků, kteří se léčí s covidem nebo jinými diagnózami. Proto jsme začali jednat nejprve s nemocnicemi v sousedních krajích o možnosti využít jejich volné kapacity pro přesun některých našich pacientů, abychom byli připraveni dál přijímat nové pacienty z regionu. Řada těchto nemocnic se ovšem už také plní a nemají možnost přijmout ve větším množství ventilované pacienty, jsme tedy rádi za možnost, která se nám naskytla po dohodě s Fakultní nemocnicí v Motole,“ vysvětlil Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje, který ocenil, že dnešní transport pěti ventilovaných pacientů do Prahy proběhl bez komplikací. „Podobný přesun pacientů asi dosud nebyl v České republice realizován a všem, kdo se na něm podíleli, patří velký dík. Byl to náročný úkol po medicínské i organizační stránce. Důležitý byl už výběr pacientů, kteří by byli schopni takového transportu i v tak závažném stavu, v jakém se nacházejí. Jsem rád, že všechno dobře dopadlo, že do cíle dorazili v pořádku. Pevně věřím, že se budou uzdravovat a brzy se vrátí zpět domů, do Zlínského kraje,“ dodal Radomír Maráček.

 

 

« Zpět do kategorie

 

Rychlé odkazy