Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

Samba pomáhá v Kroměřížské nemocnici při léčbě inkontinence, zvládne až 900 vyšetření ročně

Urologické oddělení Kroměřížské nemocnice má k dispozici nový přístroj vyšší třídy Samba. Určený je k urodynamickým vyšetřením, tedy výkonům, které slouží k vyhodnocení funkce činnosti dolních močových cest. Nová specializovaná přístrojová technika je využívána zejména pro přesnější určování typu inkontinence, tedy nechtěného úniku moči u žen i mužů. Pomáhá odborníkům při stanovení adekvátní léčby. Pořízení přístroje vyšlo nemocnici na bezmála půl milionu korun.

 

S pomocí Samby mohou lékaři provést v průměru až 900 vyšetření ročně. „Vyšetření hodnotí vlastní akt močení a umožňuje zjistit a odlišit jeho jednotlivé poruchy. Uplatňuje se jak u mužů, tak i u žen při posuzování funkce dolních močových cest, zejména před určením adekvátní léčby a typu inkontinence, tedy úniku moče, před operačními výkony na prostatě a při některých neurologických chorobách či v souvislosti s poruchou močení po těžkých poraněních pánve. Záznam a vyhodnocení močení lze využít také k sledování účinnosti léčby a nácviku močení, zejména je-li přístroj vybaven video modulem,“ vysvětlil Lumír Domes, primář Urologického oddělení Kroměřížské nemocnice.

 

Vyšetření pomocí přístroje Samba se sestává z několika standardizovaných procedur a postupů. Jednotlivé naměřené hodnoty registruje speciální měřící aparatura, výsledky zpracovává počítač a vyšetřením se získá podrobný záznam, jenž je následně analyzován a hodnocen erudovaným lékařem. Základní vyšetření - uroflowmetrie - je jednoduché, pacient močí do mušle urodynamického přístroje. „Při nejkomplexnějším vyšetření, takzvané tlakově-průtokové studii, je tenký katétr zaveden do močového měchýře, dále snímače tlaku rovněž do dutiny močového měchýře a do konečníku, případně je další elektroda připevněna ke kůži. Následně jsou zaznamenávány hodnoty tlaku při plnění močového měchýře mediem a po jeho naplnění při močení. U žen je při zjišťování příčin neudržení moče vyšetření doplněno o zátěžové testy,“ popsal primář s tím, že celé vyšetření trvá 30 až 45 minut a vyžaduje dobrou spolupráci zdravotníka a vyšetřovaného pacienta.

 

Inkontinence patří mezi velmi časté obtíže. V různém stupni úniku moče jí trpí až polovina žen v České republice. V deseti procentech případů musí být problém řešen medikamentózní nebo chirurgickou léčbou. „S pomočováním se u žen setkáváme přibližně dva a půl krát častěji než u mužů, a také jeho příčiny jsou rozdílné. Pokud se u pacientky inkontinence začne projevovat, měla by včas podstoupit vyšetření v urologické nebo gynekologické ambulanci. Rozhodně by návštěvu lékaře neměla oddalovat v důsledku falešného studu nebo dokonce rezignace na svůj stav. Používání reklamovaných inkontinenčních prostředků by mělo být vyhrazeno až jako poslední možnost po vyčerpání všech ostatních metod léčby,“ upozornil Lumír Domes.

 

 

« Zpět do kategorie

 

Rychlé odkazy