Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

Na dnech intenzivní medicíny v Kroměříži odborníci uctili památku první dámy české anesteziologie

Requiem za nedávno zesnulou profesorku Danuši Táborskou předcházelo letošnímu třiadvacátému ročníku Dnů intenzivní medicíny, které se v polovině minulého týdne konaly v Kroměříži. Mezioborové setkání intenzivistů z celé České republiky probíhalo tentokrát v komorní atmosféře v Klubu Starý pivovar. Účastníci sympozia si vyslechli odborná sdělení od kolegů z předních klinických pracovišť, k nimž patří pražská Thomayerova nemocnice, Ústřední vojenská nemocnice v Praze, Institut klinické a experimentální medicíny Praha, Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie Brno nebo Fakultní nemocnice Hradec Králové, nechyběl ani příspěvek Kroměřížské nemocnice.

 

Zatímco před dvěma lety se v prostorách Arcibiskupského zámku v Kroměříži setkalo v rámci tradičních Dnů intenzivní medicíny na sto padesát odborníků a nechyběla ani profesorka Táborská považovaná za první dámu české anesteziologie, loni se kvůli opravám zámku setkání neuskutečnilo vůbec a letos organizátoři s uspořádáním konference váhali i vzhledem k situaci spojené s pandemií koronaviru. „Na začátku letošního dubna nás bohužel zastihla smutná zpráva. Ve věku jedenadevadesáti let zemřela profesorka Danuše Táborská, brněnská lékařka a pedagožka a především zakladatelka první anesteziologicko-resuscitační kliniky v tehdejším Československu. Dohodli jsme se proto s odborným garantem konference docentem Romanem Zazulou, že na její počest musíme tradiční odborné setkání uspořádat a připravili jsme i vzpomínkovou akci za účasti rodiny paní profesorky v brněnské Katedrále svatého Petra a Pavla. Na tu navazovala samotná odborná konference v Kroměříži, kde jsme se letos dotkli také tématu onemocnění covid-19 právě v souvislosti s intenzivní medicínou,“ popsal Ivo Schindler, člen přípravného a vědeckého výboru konference a primář Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Kroměřížské nemocnice.

 

Vzpomínky s requiem v brněnské katedrále na Petrově sloužil Mons. prof. PhDr. Petr Piťha, český katolický kněz, bohemista, lingvista a pedagog a také někdejší ministr školství ČR. „Vysokoškolský učitel, má-li být velkým učitelem, musí založit školu. Profesorka Táborská stála u zrodu oboru a v roce 1983 vydobyla v Brně v nemocnici u sv. Anny založení první Anesteziologicko-resuscitační kliniky v Československu a za několik let poté byla prezidentem Husákem jmenována prvním profesorem daného oboru. Chce-li někdo změřit sílu její odbornosti, ať si uvědomí, že toho všeho dosáhla žena „nepřátelské třídy“, z rodiny odsouzených politických vězňů, praktikující katolička bez stranické legitimace. To je neuvěřitelné,“ připomněl mimo jiné Mons. Piťha. „Profesorka Táborská měla krásný vztah k Thomayerově nemocnici a 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, kde pomohla ustanovit Anesteziologicko-resuscitační kliniku a v krčské nemocnici rovněž přispěla i k úspěšnému začátku hrudní chirurgie. Tento vztah trval až do konce jejího života a každý, kdo se účastnil právě červnových kazuistických sympózií v Kroměříži, jejichž tváří po čas delší dvaceti let paní profesorka byla, to jistě rád potvrdí,“ doplnil docent Roman Zazula, odborný garant konference a přednosta ARK 1. LF UK a Thomayreovy nemocnice v Praze.

 

Pořadatelem tradičního odborného setkání byla Anesteziologicko-resuscitační klinika 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice v Praze ve spolupráci s Klinikou anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny 1. LF UK a Ústřední vojenské nemocnice v Praze, Klinikou anesteziologie, resuscitace a intenzivní péče IKEM v Praze a Anesteziologicko-resuscitačním oddělením Kroměřížské nemocnice. Záštitu nad sympoziem převzali profesor Aleksi Šedo, děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, a docent Zdeněk Beneš, ředitel Thomayerovy nemocnice.

 

Foto: Dominik Bachůrek, Egon Havrlant

 

 

« Zpět do kategorie

 

Rychlé odkazy