Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

Odběry krve byly v květnu už bez omezení, nemocnice zaznamenaly velkou přízeň dárců

Nemocnice založené Zlínským krajem obnovily během května v plném rozsahu odběry krve od dobrovolných dárců. A ti chodili ve velkých počtech. Nárůsty ve srovnání s květnem minulého roku zaznamenala hematologicko-transfuzní oddělení ve Zlíně, Uherském Hradišti, Vsetíně i Kroměříži.

 

V Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně se letos v květnu uskutečnilo 1 233 úspěšných odběrů, o rok dříve jich bylo 951. „Vstřícností a ochotou našich dárců jsme nadšení. Moc nám pomáhají. Přitom jsme sami nevěděli, v jakém počtu k nám v květnu, kdy se odběry po řadě komplikací spojených s pandemií koronaviru vrátily v zásadě k normálu, začnou chodit. V jednu chvíli jsme dokonce čelili nedostatku hned několika skupin krve. Na naši prosbu ale dárci ihned zareagovali a ochotně chodili celý uplynulý měsíc, za což jim moc děkujeme,“ prohlásila Jana Pelková, primářka Hematologicko-transfuzního oddělení zlínské nemocnice.

 

Uherskohradišťská nemocnice zaznamenala v uplynulém měsíci 1 135 úspěšných odběrů, o 16 více než v roce 2019. „Za ochotu k nám přijít a pomoci všem dobrovolným dárcům děkujeme. A můžeme je ujistit, že si naší spolupráce velmi vážíme,“ vzkázala Marta Černá, primářka Hematologicko-transfuzního oddělení v Uherském Hradišti.

 

Příznivá čísla vykázala i Vsetínská nemocnice. Jestliže v květnu roku 2019 úspěšně darovalo krev 210 lidí, letos jich bylo 244. „Po obnovení operativy bylo potřeba doplnit krevní sklady, proto nám přízeň našich dárců přišla vhod. Všem dárcům děkujeme,“ doplnila Jana Pelková, která vede i Hematologicko-transfuzní oddělení ve Vsetíně.

 

Kroměřížská nemocnice ještě nemá k dispozici přesná čísla, zcela jistě však počet úspěšných odběrů krve překročí údaj z května roku 2019. „Těší nás to. Stejně jako fakt, že díky ochotě veřejnosti jsme nepocítili významný nedostatek krve ani v březnu a dubnu,“ sdělila Zdena Hřebačková, primářka Hematologicko-transfuzního oddělení v Kroměříži.

 

Ve všech nemocnicích nyní věří, že příznivý trend bude pokračovat také v červnu. Pomoci tomu může i Světový den dárců krve, který připadá na 14. den tohoto měsíce, a který řada dárců využívá k návštěvám transfuzních oddělení. „Dobrovolní dárci krve jsou pro každou nemocnici váženými partnery. Pomáhají konkrétním pacientům, pomáhají nám v péči o ně. Jim všem za tuto ochotu a podporu děkujeme,“ vzkázal Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje.

 

« Zpět do kategorie

 

Rychlé odkazy