Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

V Kroměřížské nemocnici si lidé mohou nechat zdarma vyšetřit zdraví svých plic

Nechat si vyšetřit své plíce pomocí spirometrie a udělat tak něco pro své zdraví mohou zájemci v tomto týdnu v Kroměřížské nemocnici. Zdravotnické zařízení se i letos připojí ke Světovému dni chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), který připadá na 20. listopadu. V Kroměříži mohou zájemci preventivní vyšetření zdarma a bez předchozího objednání absolvovat ve středu a ve čtvrtek 20. a 21. listopadu 2019 v době do 7 do 14 hodin v ambulanci plicního oddělení v rámci Dnů pro zdravé plíce.

 

Kroměřížská nemocnice nabídne preventivní vyšetření zdarma a bez objednání dokonce hned ve dvou dnech. „Chronická obstrukční plicní nemoc je závažné onemocnění, při kterém dochází k omezenému průtoku vzduchu v dýchacích cestách. Jedná se o chronický zánět průdušek s jejich zúžením a je spojený s přestavbou plicní tkáně, přičemž projevy onemocnění lze dnes účinně ovlivnit prevencí a léčbou. Rozvoj tohoto onemocnění je velmi pomalý - může trvat i řadu let, je plíživý a zdánlivě nenápadný. Většina nemocných potíže podceňuje a přichází k lékaři pozdě, tedy až v době, kdy je začne v životě omezovat zadýchávání se při tělesné zátěži,“ uvedla Jana Pšikalová, primářka Plicního oddělení Kroměřížské nemocnice.

 

Chronickou obstrukční plicní nemocí onemocní pět až dvacet procent dospělé populace, častější výskyt je u mužů. Onemocnění je úzce spjato s kouřením cigaret a prací v extrémně prašném prostředí. Hlavní prevencí je nekouřit, dalším faktorem je zdravý a aktivní životní styl. Ve stravě se zaměřit na hodně ovoce, zeleniny a bílkovin, aktivní cvičení a pohybovat se na čerstvém vzduchu. CHOPN je momentálně čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí u nás i ve světě.

 

 

« Zpět do kategorie

 

Rychlé odkazy