Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

Dětské oddělení v Kroměříži si připomnělo 70 let své existence, blahopřál i herec Jan Přeučil

Dětské oddělení Kroměřížské nemocnice si v letošním roce připomíná 70 let své existence. Významné výročí oslavilo zdravotnické pracoviště odborným seminářem, který proběhl na konci minulého týdne v reprezentativních prostorách Muzea Kroměřížska. Poblahopřát přišli významní hosté, například Jiří Čunek, hejtman Zlínského kraje, Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje, Lucie Štěpánková, členka představenstev nemocnic Zlínského kraje, Jana Chalupová, bývalá primářka dětského oddělení, nebo Jan Přeučil, divadelní a filmový herec, který dokonce vystoupil v odborném programu na téma Rétorika a medicína.

 

„Všichni lékaři a sestry, celý zdravotnický personál oddělení si zaslouží obdiv a úctu. Svou péči věnujete nejen dětem, ale i jejich rodičům, kteří za vámi přicházejí s obavami a spoustou otázek. Vaše slovo má v těchto chvílích obrovskou moc a na tom, jak informace podáte, velmi záleží. Není to jistě snadný úkol, já před vámi smekám a přeji celém dětskému oddělení mnoho úspěchů a spokojených pacientů,“ řekl během semináře Jan Přeučil, který se jako pedagog specializuje právě na rétoriku.

 

Současný primář Dětského oddělení Kroměřížské nemocnice Robert Jeník vede pracoviště od roku 2013 a je teprve pátým primářem za dobu 70 let existence pediatrického oddělení v Kroměříži. „Každoročně přijmeme okolo patnácti set dětí na lůžka a v ambulanci ošetříme přes tři a půl tisíce malých pacientů. V dětské kardiologii zajišťujeme péči o děti z celého Zlínského kraje. Pečujeme rovněž o novorozence, loni jsme z téměř sedmi set nově narozených dětí předali do specializovaných center velkých nemocnic pouze deset novorozenců, o ostatní jsme se postarali u nás. Jsme také jedním z devíti pracovišť v zemi zapojených do národního screeningového programu zaměřeného na časný záchyt kritických vrozených srdečních vad u zralých novorozenců,“ shrnul úspěchy oddělení primář Jeník. Zároveň v sále poděkoval s kyticí i bývalé primářce oddělení Janě Chalupové.

 

Semináře se účastnilo na pět desítek zdravotníků pracujících v pediatrii a spolupracujících oborech. V rámci čtyřhodinového programu vystoupili odborníci z kroměřížského dětského oddělení, ale i jejich kolegové z fakultních nemocnic v Brně a Olomouci a ze zlínské Krajské nemocnice T. Bati. Součástí akce byla i výstava fotografií věnovaných historii a současnosti pediatrického pracoviště v Kroměříži.

 

Historie nemocnice v Kroměříži sahá až do roku 1910, kdy byla ve městě slavnostně vysvěcena a uvedena do provozu Jubilejní všeobecná nemocnice císaře Františka Josefa I. Samotné dětské oddělení je takřka o čtyři desítky let mladší. V roce 1948 byl oficiálně otevřen chirurgický pavilon, kam se přestěhovala řada pracovišť, a v uvolněných prostorách původní, takzvané staré budovy tak mohlo dojít k úpravám. Už roku 1949 tam bylo otevřeno zcela nově dětské oddělení.

 

V současné době se dětští pacienti léčí v prostorách chirurgického pavilonu, kam se dětské oddělení přesunulo až v novém tisíciletí po poslední velké rekonstrukci, kterou prošlo v roce 2008. Pracoviště disponuje 16 dětskými lůžky, 3 lůžky intenzivní péče nižšího typu a 15 novorozeneckými lůžky. Zdravotníci se dále dětským pacientům věnují ve specializovaných ambulancích zaměřených na kardiologii, alergologii, nefrologii, endokrinologii a diabetologii, gastroenterologii nebo obezitologii.

 

 

« Zpět do kategorie

 

Rychlé odkazy