Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

Nemocnice obnovuje zeleň, za pokácené stromy a dřeviny jich vysazuje dvojnásobek

Celkem osmdesát stromů a dřevin nechala během posledních čtyř let vysázet Kroměřížská nemocnice ve svém areálu, dalších čtyřicet dřevin přibude ještě do konce letošního roku. Jde o náhradní výsadbu za stromy, které bylo ve stejném období nutné pokácet, těch přitom nebyla ani polovina. Ke kácení musela nemocnice přistoupit s ohledem na bezpečnost pacientů, návštěvníků areálu a také personálu. Stromy byly podle odborného dendrologického průzkumu, který zdravotnické zařízení nechává provádět pravidelně, v havarijním stavu a hrozilo jejich zřícení.

 

„Kácet vzrostlé stromy, které tady desítky let zlepšují klima a zkrášlují prostředí, je vždycky smutné. Bylo to ale nevyhnutelné, musíme v první řadě myslet na bezpečnost lidí pohybujících se v areálu. Stromy byly napadené dřevokaznými houbami a dalšími škůdci. Nemohli jsme riskovat, že by při silnějším poryvu větru některý z nich spadl a někoho zranil,“ vysvětlila Blanka Šimůnková, provozní náměstkyně Kroměřížské nemocnice s tím, že menší část dřevin musela ustoupit výstavbě budov.

 

Za čtyři roky bylo v areálu nemocnice vykáceno 54 stromů, největší část z nich od loňského podzimu do letošního jara, kdy bylo nutné pokácet 34 stromů. Z nich tři musely ustoupit přístavbě hemodialyzačního střediska, další tři přístavbě magnetické rezonance a sedm novému parkovišti u vjezdu, všechny ostatní byly odstraněny z důvodu špatného zdravotního stavu. Jednalo se většinou o lípy, jírovce, břízy a topoly.

 

Náhradní výsadba stromů a dřevin v nemocničním areálu probíhá kontinuálně. Nejvíce jich bylo a bude vysázeno právě v letošním roce a to celkem 71, další velká část výstavby 22 dřevin se uskutečnila loni. Nejčastěji jsou nově osazovány javory, lípy a habry. „Na kácení i náhradní výsadbu poskytl prostředky Zlínský kraj, jen v letošním roce to bylo bezmála čtyři sta padesát tisíc korun. Další desítky tisíc jsme v parném létě museli investovat z vlastních zdrojů do zálivky, aby nová výsadba přežila, stromy se dobře zakořenily a mohly zpříjemňovat pobyt v areálu našim pacientům i personálu,“ doplnila Blanka Šimůnková.

 

 

« Zpět do kategorie

 

Rychlé odkazy