Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

Nové posily. Situace na interně v Kroměřížské nemocnici se stabilizuje

Nástup nové lékařky a zahájení aprobační praxe lékaře - personální situace ve smyslu zajištění nočních a víkendových služeb na Interním oddělení Kroměřížské nemocnice se blíží k normálu. Další jednání o navýšení počtu zdravotníků pro internu navíc probíhají. Postupně se tak konečně daří stabilizovat personální stav kroměřížského interního oddělení, které se minimálně v posledních čtyřech letech potýkalo s nedostatkem zdravotníků.

 

Nová lékařka nastoupila počátkem září. „Na jejím příchodu jsme byli domluvení od července, nyní k němu skutečně došlo. Jde samozřejmě o lékařku, která může mít i noční a víkendové služby,“ ujistila Naděžda Bergmanová, personální náměstkyně Kroměřížské nemocnice.

 

Počátkem října nastoupí na internu i lékař z Ukrajiny. V jeho případě půjde o půlroční aprobační praxi, kterou ministerstvo zdravotnictví u lékařů ze států mimo Evropskou unii vyžaduje a která je zakončena zkouškou. Po jejím absolvování bude moci tento lékař vykonávat veškeré úkony jako jeho kolegové z tuzemska. „Jde o náročnou zkoušku, která má písemnou a ústní část a která je zaměřená také na znalost češtiny. Našemu novému kolegovi vytvoříme co nejkvalitnější podmínky k tomu, aby u těchto zkoušek uspěl,“ ujistil Petr Liškář, ředitel Kroměřížské nemocnice.

 

Výše popsané příchody jsou výsledkem intenzívní snahy nemocnice vyřešit několikaměsíční absenci dvou lékařů pro služby na interním oddělení. Protože lékař z Ukrajiny se do nich bude moci zapojit až po složení zkoušek, bude personální oddělení nemocnice pokračovat v jednáních o dalších příchodech. V této souvislosti intenzívně spolupracuje jak s městem Kroměříží, tak s institucemi, které zde působí. „Vychází nám vstříc. Od radnice jsme dostali k dispozici byt pro nové zaměstnance, pokoje k pronajmutí máme domluveny i na místní Střední hotelové škole. Při jednáních s lékaři a dalšími zdravotníky totiž nejde jen o mzdové podmínky, ale také o další benefity přispívající ke kvalitě života. To si uvědomujeme a snažíme se jich zájemcům o práci u nás co nejvíce nabízet,“ konstatovala Naděžda Bergmanová. Interní oddělení Kroměřížské nemocnice má v současné době 71 lůžek, ročně je na nich hospitalizováno více než 3 800 pacientů, v ambulanci pracoviště je každý rok provedeno na 31 000 výkonů.

 

S hledáním nového personálu chce nemocnicím více pomáhat i Zlínský kraj, který je jejich zakladatelem. Letos proto spustil nový program pro integraci zahraničních pracovníků a jejich rodin. „Pokud přijde například z Ukrajiny zaměstnanec i s rodinou, je velký předpoklad, že zde zůstane na delší dobu. Bude zde mít vytvořené zázemí, bude v kontaktu se svými blízkými. Navíc lze tímto způsobem, za určitých okolností, získat i další kvalitní zaměstnance. Naším úkolem je pomoci jim vytvořit příznivé podmínky pro život. Tedy nejen zajistit práci, ale také třeba místa ve školách pro jejich děti. Budeme podporovat i vznik a fungování firemních školek,“ uvedl náměstek hejtmana Josef Zicha, který nový program prosazuje. „O tento typ spolupráce máme určitě zájem. Od projektu si slibujeme, že v krátké době získáme zdravotní sestry nebo třeba sanitáře,“ potvrdil Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje.

 

O práci v Kroměřížské nemocnici je zájem, byť se u jednotlivých profesí liší. „Nyní máme například dostatek všeobecných a praktických zdravotních sester, takže jsme některé zájemkyně museli odmítnout. Na druhou stranu bychom ale rádi přijali sestry se specializací, například pro práci na jednotce intenzívní péče,“ prohlásila Naděžda Bergmanová. „Jde o výsledek kvalitní personální práce, díky níž je o práci v Kroměřížské nemocnici zájem. Nepochybuji, že postupně tento typ problémů vyřešíme, nyní je to jen otázka času,“ je přesvědčen Petr Liškář.

 

« Zpět do kategorie

 

Rychlé odkazy