Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

Chirurgové v Kroměřížské nemocnici začali při operacích využívat novou laparoskopickou věž

Ještě přesnější, ale především také šetrnější a bezpečnější pro pacienta jsou laparoskopické operační výkony, které provádějí lékaři Chirurgického oddělení Kroměřížské nemocnice. V těchto dnech totiž začali využívat moderní laparoskopickou věž, nemocnice ji pořídila z vlastních zdrojů za téměř 2 miliony korun. Nové vybavení nabízí kvalitnější zobrazení operované oblasti a lékařům umožňuje daleko přesnější orientaci ve strukturách uvnitř břišní dutiny pacienta. Díky tomu mají výrazně lepší podmínky pro šetrné operace žlučníku, kýly, slepého střeva, nádorů tlustého střeva a pro další léčebné a diagnostické výkony používané právě v břišní chirurgii.

 

Moderně vybavená laparoskopická věž nahradila starší typ endoskopické sestavy, kterou kroměřížští chirurgové používali v posledních patnácti letech. „Původní přístrojové vybavení se s touto novou technologií vůbec nedá porovnávat. Mezi laparoskopickými sestavami jde o jeden z nejvyspělejších modelů, které jsou v současné době na trhu dostupné. Díky tomu můžeme chirurgickou operativu v naší nemocnici posunout na daleko vyšší úroveň a můžeme uvažovat také o zavedení některých operačních metod, které pro nás dosud byly nedostupné,“ popsal Jiří Polednik, primář Chirurgického oddělení Kroměřížské nemocnice.

 

S pomocí laparoskopické sestavy operují odborníci na kroměřížském chirurgickém oddělení pacienty s celou řadou diagnóz, u nichž je vhodnější upřednostnit miniinvazivní přístup před klasickou otevřenou operací. „Nové přístrojové vybavení nabízí především lepší obraz, vysoké rozlišení a lepší prostorovou orientaci v operované lokalitě. Máme také možnost sledovat průběh operace na dvou monitorech, což je důležité zejména při složitějších chirurgických výkonech. Lepší a přesnější orientace v prostoru a možnost rozlišení jemných tkáňových struktur zaručuje nekomplikovaný průběh samotného operačního výkonu, který je tak bezpečnější pro pacienta,“ doplnil Jiří Polednik.

 

Při laparoskopické operaci břicha zavedou lékaři přes malé otvory do břišní dutiny speciální chirurgické nástroje včetně kamery, díky níž operatér sleduje orgány břišní dutiny na monitoru z bezprostřední blízkosti a v několikanásobném zvětšení. „Nová moderní sestava obsahuje kompletní videořetězec ve vysokém rozlišení, který lékařům poskytuje realistický obraz operované oblasti. Součástí věže jsou dva medicínské monitory, výkonná kamerová jednotka a další špičkové vybavení. K dispozici je rovněž automatické řízení světelných podmínek během operace a komplexní systém pro snímání a archivaci obrazů a videosekvencí,“ doplnila technické parametry Eva Prášilová, vedoucí odboru zdravotnické techniky a metrologie Kroměřížské nemocnice.

 

Laparoskopicky vedená operace představuje menší zátěž pro organismus pacienta, malé operační ranky se rychleji hojí, méně bolí a mají také lepší kosmetický efekt. Pacient může jít během dvou až tří dnů po operaci domů a zkracuje se i doba pro nutnou rekonvalescenci. Ročně provedou lékaři Chirurgického oddělení Kroměřížské nemocnice okolo 450 laparoskopických operací.

 

 

« Zpět do kategorie

 

Rychlé odkazy