Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

Kroměřížská ortopedie je prvním školicím centrem u nás pro specializované operace kolene

Jako první u nás a jako jedno z mála pracovišť ve střední a východní Evropě získalo Ortopedické oddělení Kroměřížské nemocnice certifikát školicího centra pro korekční osteotomie kolene. Jedná se o speciální operační techniku, při níž se zachová kolenní kloub pacienta a úpravou osy končetiny se dosáhne správného rozložení zátěže v kloubu. Pro částečně opotřebovaný kolenní kloub tato operace představuje úlevu a může pomoci oddálit jeho kompletní náhradu o mnoho let. Právě v Kroměříži lékaři těchto specializovaných operací provedou okolo tří desítek ročně. Zároveň nyní mohou v této operační technice školit odborníky z dalších českých i zahraničních nemocnic.

 

„Je to určitě velký úspěch, certifikát školicího centra se uděluje pracovištím, která mají opravdu dobré výsledky. Zároveň je to důkaz, že i v menší nemocnici se dá dělat špičková medicína, pokud je dobrý operatér a má k tomu vytvořené podmínky,“ podotkl Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje. „Jsem opravdu hrdý, že jsme se stali prvním certifikovaným pracovištěm pro korekční osteotomie kolene v České republice. Je to ocenění naší práce a dobrá zpráva pro naše pacienty, že právě kroměřížská ortopedie má vysokou odbornou úroveň,“ uvedl Moheb Rafi, primář Ortopedického oddělení Kroměřížské nemocnice, který se speciální operační technikou zabývá už deset let a za tu dobu provedl okolo tří stovek těchto operací.

 

Metoda se podle jeho slov používá u střední artrózy, kdy má pacient jednu polovinu kolenního kloubu opotřebovanou, ale druhou ještě zdravou. „Osa kolene bývá v takovém případě vyhnutá. Technika operace spočívá v rozevření klínu po protětí kosti pod kolenem s následnou fixací pomocí šroubů a dlah. Tím dojde k vyrovnání osy, rozložení zátěže a jejímu přenosu na zdravou polovinu kloubu, důsledkem čehož bolest ustoupí. Současná populace se dožívá více let, lidé chtějí žít aktivně i ve vysokém věku. Endoprotéza kolenního kloubu má při nejlepším životnost asi dvacet let, znamená to, že právě osteotomie je v indikovaných případech ideální volbou jak posunout načasování totální náhrady kolene. Mému nejmladšímu pacientovi, který podstoupil osteotomii kolene, bylo v době operace sedmnáct let a nejstaršímu pětasedmdesát,“ popsal primář Rafi.

 

Osteotomie kolene patří mezi operace, které nejčastěji podstupují bývalí i aktivní sportovci a může jim pomoci vrátit se zpět do aktivního života. Právě proto je vyhledávanou a uznávanou operací a stále nabývá na popularitě. „Na západ od nás je velmi rozšířená. V tuzemsku se rutinně provádí jen na málo pracovištích. Certifikovaným školicím centrem je ale pouze naše pracoviště. Pomohli jsme tuto metodu zavést například ve slovenském Ružomberoku. Byli se u nás školit lékaři z Fakultní nemocnice Olomouc, z Fakultní nemocnice Plzeň nebo i kolegové ze zlínské nemocnice, nemluvě o aktivních prezentacích na významných konferencích. Dobré výsledky těchto operací ale vzbuzují zájem i u odborníků ze zahraničí, v budoucnu tedy předpokládáme, že bychom mohli školit i další ortopedy nejen z České republiky, ale i ze Slovenska, Maďarska, Polska, Ruska či Ukrajiny,“ doplnil primář Rafi.

 

 

« Zpět do kategorie

 

Rychlé odkazy