Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

Hned tři nemocnice kraje nabídnou v rámci Evropského dne melanomu preventivní vyšetření

Na nebezpečí vzniku melanomu, který je nejagresivnějším kožním nádorem a mezi onkologickými diagnózami patří k nejzávažnějším, upozorní už toto pondělí odborníci hned ve třech krajských nemocnicích. Evropský den melanomu připadá na 13. května 2019 a lidé si budou moci v tento den v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně, v Uherskohradišťské nemocnici a také v Kroměřížské nemocnici nechat odborně zkontrolovat kožní znaménka a poradit se, jak správně ošetřit kůži a jak ji účinně ochránit před nebezpečným slunečním zářením. 


Od října loňského roku má kožní oddělení zlínské nemocnice k dispozici nový digitální dermatoskop s celotělovým skenerem. Špičkový přístroj, kterým je vybaveno jen několik málo pracovišť v České republice, pomáhá odborníkům v diagnostice pigmentových lézí, umožňuje přesnější kontrolu mateřských znamének a přispívá k včasnému odhalování melanomu i jiných kožních nádorů. „Během sedmi měsíců jsme pomocí nového dermatoskopu vyšetřili více než tři stovky pacientů. Případný nález si díky této moderní technologii můžeme zvětšit až stokrát. Celotělový skener používáme u osob s velkým počtem rizikových mateřských znamének, mezi desítkami jiných dokáže barevně označit ta, které se od minulého vyšetření změnila nebo vznikla nově. Snímky pořízené v časovém odstupu můžeme porovnat, dokonce i překrýt, a přesně tak určit, ve kterých částech došlo ke změnám velikosti, okrajů či barvy. To přispívá k časné diagnostice melanomu,“ popsala Hana Tomková, primářka Kožního oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.


Jen v kožní ambulanci zlínské nemocnice provedli lékaři v loňském roce bezmála 28 tisíc vyšetření, přičemž více než 1500 pacientů vyhledalo pomoc odborníků právě proto, aby si nechali zkontrolovat mateřská znaménka. „U sto osmdesáti z nich jsme odhalili zhoubný melanom, dalších bezmála pět set pacientů mělo jiný typ kožního nádoru. Výjimkou bohužel nejsou ani mladí lidé. Právě prevence a včasné odhalení onemocnění hraje pak velmi zásadní roli v úspěšnosti léčby,“ dodala primářka.


Evropský den melanomu bude v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně probíhat od 10 do 14 hodin, lidé mohou přijít do ambulance kožního oddělení v budově číslo 2. V Uherskohradišťské nemocnici budou lékaři zájemcům z řad veřejnosti vyšetřovat znaménka od 7 do 13 hodin rovněž v kožní ambulanci ve 3. patře pavilonu F, který je označovaný jako „Skleňák“. V Kroměřížské nemocnici nabídnou odborníci vyšetření v kožní ambulanci od 8 do 11.30 hodin v 1. patře interního pavilonu B. Do všech tří nemocnic mohou zájemci v rámci akce přijít bez předchozího objednání.

 

 

« Zpět do kategorie

 

Rychlé odkazy