Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

Záchytka loni přijala přes 1500 klientů, jeden z nich ji za rok navštívil sedmadvacetkrát

Více než 1500 klientů se v loňském roce ocitlo na Protialkoholní a protitoxikomanické záchytné stanici Kroměřížské nemocnice. Meziročně jejich počet vzrostl bezmála o 10 procent. Náklady za péči byla ochotna zaplatit zhruba třetina klientů. Celková částka, kterou klienti nemocnici na poplatcích dluží, tak vzrostla o 1,3 milionu korun. Opakuje se tedy trend z předchozích let, neuhrazené pohledávky nyní už přesahují částku 36,6 milionů korun. Ke smutným „rekordmanům“ patří muž, který od roku 2007 pobýval na kroměřížské záchytce už sto osmkrát.

V loňském roce přijala protialkoholní záchytná stanice 1517 klientů, v roce 2017 jich bylo 1389. Mezi klienty kroměřížské záchytky nadále dominují muži, kterých bylo přijato skoro pětkrát více, než žen. Ovšem i v počtu klientek zaznamenali zdravotníci mírný nárůst, a to z 245 v roce 2017 na 263 v roce 2018. Mezi klienty byli v uplynulém roce rovněž tři mladiství. Loni měli zdravotníci kroměřížské záchytky nejvíce práce v lednu, kdy přijali 150 klientů, nejméně v únoru, kdy bylo přijato 97 klientů.

Nejčastějším klientem protialkoholní záchytné stanice v Kroměřížské nemocnici byl muž, který se jen za loňský rok ocitl v její péči sedmadvacetkrát. „Setkáváme se i s případy, kdy klienta propustíme domů a za dvě hodiny ho tu máme zpátky. Často jde o bezdomovce, klienty s psychickými problémy nebo lidi, kteří se ocitli v nějaké složité životní situaci, kterou bohužel řeší alkoholem. Jejich projevy v opilosti jsou různé - někteří jsou agresivní, ničí vybavení, dokážou hodiny křičet, jiní si zpívají, další pláčou a litují se nebo jen tiše čekají do doby, než vystřízliví a my je můžeme propustit," popisuje zkušenosti vedoucí lékař záchytné stanice Martin Kuhn.

Protialkoholní a protitoxikomanická záchytná stanice Kroměřížské nemocnice může naráz přijmout maximálně sedm klientů. Tato kapacita se podle Martina Kuhna někdy během jediného dne naplní až dvakrát. Jedná se totiž o jediné zařízení tohoto typu pro celý Zlínský kraj a čas od času poskytuje zdravotnické služby i klientům z okolních regionů. „Jsou to například psychiatričtí pacienti, které přivezou k hospitalizaci do sousední Psychiatrické nemocnice v Kroměříži. Tam ovšem mohou být přijati až po vystřízlivění u nás," doplňuje lékař.

 

 

« Zpět do kategorie

 

Rychlé odkazy