Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

Nemocnice hledá sanitáře, je to dobrá příležitost i pro zájemce bez zdravotnického vzdělání

Uvažovali jste někdy o práci ve zdravotnictví? Máte chuť pomáhat nemocným lidem, ale chybí vám zdravotnické vzdělání? Věděli jste, že i bez něj můžete pracovat v nemocnici? Dobrou příležitostí pro odstartování kariéry ve zdravotnictví je práce sanitáře. O tuto pozici se mohou ucházet lidé s jakýmkoliv vzděláním, dokonce stačí i to základní. Potřebné znalosti a dovednosti si budoucí sanitáři osvojí absolvováním akreditovaného kvalifikačního kurzu, který odborně vedou profesionální zdravotníci.


Až po třicítce se Jana Masaříková z Hulína rozhodla pro práci v nemocnici. Do té doby pracovala jako pletařka v textilní výrobě v Holešově, kam nastoupila hned po vyučení. „Holešovský závod se na začátku devadesátých let rušil a já jsem přemýšlela, co dál. Kamarádka, která pracovala jako zdravotní sestra v Kroměřížské nemocnici, mi řekla, že na chirurgii hledají sanitáře. Rozhodla jsem se to zkusit, absolvovala jsem sanitářský kurz a nastoupila do nemocnice,“ vzpomíná Jana Masaříková.


Práci sanitářky nakonec dělala pouze jeden rok, rozhodla se totiž rozšířit si vzdělání a absolvovala ošetřovatelský kurz. Dnes pracuje jako ošetřovatelka na Urologickém oddělení Kroměřížské nemocnice. Letos je to 26 let, co se z pletařky stala profesionálním pracovníkem ve zdravotnictví. „Měla jsem štěstí na kolektiv, hlavně v začátcích mi kolegové hodně pomohli. Zřejmě jsem ale měla pečovatelské sklony v sobě. Pro tuhle práci je důležité, aby člověk měl chuť starat se o jiné a aby měl pozitivní vtah k lidem,“ dodává ošetřovatelka.


Sanitářky a sanitáři jsou dnes ve zdravotnických zařízeních žádaní, jen v Kroměřížské nemocnici jich pracují bezmála čtyři desítky. „Sanitář je pomocný zdravotnický pracovník. Vykonává pomocné a obslužné činnosti související s poskytováním ošetřovatelské, léčebné a diagnostické péče, většinou pod dozorem všeobecné sestry nebo jiného odborného zdravotnického pracovníka,“ vysvětluje Marie Christovová, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Kroměřížské nemocnice. Podle jejích slov by člověk, který chce toto povolání vykonávat, měl být svědomitý, zodpovědný, empatický, měl by mít dobré komunikační schopnosti, být taktní a ohleduplný a měl by mít také chuť se učit novým věcem. „Jako sanitář u nás může pracovat i člověk se základním vzděláním. Stačí absolvovat akreditovaný sanitářský kurz, kde se během dvou až tří měsíců naučí vše potřebné pro svou budoucí profesi. Je to nesporně dobrá příležitost pro všechny, kdo hledají smysluplnou práci. Vždyť starat se o nemocné a nemohoucí, to je poslání,“ podotýká Marie Christovová.


Zájemci o práci sanitářky nebo sanitáře se mohou o více informací obracet osobně na Kroměřížskou nemocnici a.s., Havlíčkova 660, 767 01 Kroměříž, prostřednictvím e-mailu na adresu 

marie.christovova@nem-km.cz nebo telefonicky na číslo 573 322 216. Více informací lze naléz také v přiloženém letáku nebo v sekci Kariéra zde.

 

Stipendium lékaři  

 

« Zpět do kategorie

 

Rychlé odkazy