Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

Lípy v nemocnici napadl dřevomor, kácení uzavře vstup do pavilonu interních oborů

Pět vzrostlých lip v areálu Kroměřížské nemocnice napadl dřevomor kořenový, což je dřevokazná houba, která narušuje stabilitu některých listnatých stromů. Lípy bude nutné co nejdříve pokácet, jsou totiž v havarijním stavu a mohl by hrozit jejich pád. Na nebezpečí upozornila odborná firma, která v těchto dnech prováděla v nemocničním areálu pravidelný dendrologický průzkum. Práce budou probíhat od pátečního odpoledne a celý víkend. Napadené stromy rostou v těsné blízkosti pavilonu interních oborů, z bezpečnostních důvodů tak bude uzavřen hlavní vstup do budovy i přilehlé parkoviště.

 

„Kácet vzrostlé stromy, které tady desítky let zlepšují klima a zkrášlují areál, je vždycky smutné. Musíme ale myslet na bezpečnost našich pacientů, návštěvníků areálu a také našeho personálu. Jde navíc o velmi frekventované místo, kde je točna sanitek, parkoviště pro pacienty, hlavní vstup do budovy a také bufet s venkovní zahrádkou. S ohledem na havarijní stav lip musíme jednat rychle, nemůžeme riskovat, že by některý z napadených stromů spadl a někoho zranil,“ vysvětlila Blanka Šimůnková, provozní náměstkyně Kroměřížské nemocnice. Podle jejích slov zdravotnické zařízení už dnes počítá s tím, že na místě provede náhradní výsadbu dřevin.

 

Napadené lípy jsou součástí lipové aleje před budovou B, ve které sídlí interní obory Kroměřížské nemocnice. Vzrůstem přesahují dvacet a některé i pětadvacet metrů. Bezpečnostní kácení stromů a jejich odklízení bude probíhat od pátku 31. spna od 14.00 hodin a pravděpodobně i celou sobotu i neděli 1. a 2. září. Pro veřejnost i personál bude uzavřen celý prostor včetně prakoviště před budovou, hlavní vstup do interního pavilou i bufet. Náhradní vstup do budovy B bude možný bočním nebo zadním vchodem, oba budou řádně označeny (ve fotogalerii níže je mapka i fotografie obou náhradních vstupů).

 

Dřevomor kořenový patří mezi houby, které napadají zejména lípy, buky, javory a duby. Houba je přitom nenápadná a na povrchu stromu není často vůbec patrná. Rozkládá opěrný systém stromu, narušuje jeho stabilitu a může tak zapříčinit nebo urychlit jeho zánik.

 

 

« Zpět do kategorie

 

Rychlé odkazy