Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

Kroměřížská nemocnice dostala nový resuscitátor, který pomáhá obnovit dech u novorozenců

Nový resuscitační přístroj, který pomáhá zachraňovat životy těch nejmenších a nejzranitelnějších dětí bezprostředně po porodu, dnes přijeli do Kroměřížské nemocnice a.s. předat zástupci nadačního fondu Děti na dlani. Technika v hodnotě bezmála 75 tisíc korun bude sloužit přímo na porodních sálech. Lékaři a sestry tak budou mít resuscitátor po ruce ve chvílích, kdy se čerstvě narozené dítě potýká s dýchacími potížemi. V kroměřížské porodnici přijde každý rok na svět více než šet set novorozenců. Poporodní komplikace s dýcháním se u nich podle odborníků vyskytují přibližně ve dvou až třech procentech případů, ročně jimi tedy trpí do 30 dětí nově narozených v Kroměříži.

 

„Příčin, které při samotném porodu způsobují dechové potíže a ztěžují adaptaci novorozence na vnější prostředí, je celá řada. Dítě se může narodit přidušené například vinou komplikovaného průchodu porodními cestami, může mít zauzlený pupečník nebo může hůře fungovat placenta, která zásobuje plod kyslíkem z krve matky. Mohou to být velmi dramatické situace a okamžitý zásah zdravotníků a obnovení dýchání je klíčové pro záchranu života a zdraví novorozence,“ vysvětlil Robert Jeník, primář Dětského oddělení Kroměřížské nemocnice.

 

Oddělení mělo dosud k dispozici jeden resuscitační přístroj, který využívalo jak na porodních boxech během fyziologických porodů, tak také na operačních sálech při porodech císařským řezem. „Jsme velmi vděční za tento dar a za pomoc nadace Děti na dlani. Díky této podpoře nebudeme muset resuscitátor stěhovat mezi jednotlivými patry budovy a budeme jej mít po ruce jak na operačních, tak i na porodních sálech. Zároveň věříme, že přístroj nebudeme využívat příliš často, všem nastávajícím maminkám pochopitelně přejeme co nejméně komplikací při porodu,“ doplnil primář.

 

Dnešního slavnostního předání resuscitačního přístroje se přímo na porodních sálech Kroměřížské nemocnice účastnila i ředitelka zdravotnického zařízení Lenka Mergenthalová a také zástupci nadačního fundu Děti na dlani Veronika Janotková a Dušan Fibingr. „Každá koruna vložená do péče o novorozence se vrací mnohonásobně v jeho zdravém vývoji. ​V České republice máme zhruba devadesát novorozeneckých oddělení, která pečují o děti zdravé, ale i o ty nedonošené, v kritickém stavu. Obě skupiny novorozenců vyžadují tu nejkvalitnější péči v podobě moderního vybavení a zkušeného ošetřujícího personálu. Každá taková investice se tedy může doslovat proměnit v zachráněný lidský život,“ podotk Dušan Fibingr, předseda správní rady nadačního fondu Děti na dlani.

 

Pokud není nedostatečný přísun kyslíku u novorozence včas odvrácen, může dojít k těžkým následkům na jeho zdraví. Nejčastěji postiženým orgánem je pak mozek, který je nejnáročnější na přísun živin, a v nejhorším případě může dojít až k úmrtí novorozence. Má-li novorozenec po porodu problémy s dechem, nedýchá, má nízkou hladinu kyslíku v krvi a v nejzávažnějších případech nedostatečnou činnost srdce, je nutné jej oživovat právě s pomocí resuscitátoru. Ten je určen k obnovení dechu novorozence, přičemž umožňuje přesné dávkování kyslíku. Kroměřížská nemocnice je v současné době sedmou nemocnicí v zemi, kterou nadační fond Děti na dlani tímto přístrojem pomohl vybavit.

 

Fotoalbum najdete zde:

Děti na dlani

 

« Zpět do kategorie

 

Rychlé odkazy