Nové prostory dialýzy nabízejí pacientům výrazně větší komfort a kvalitu péče
Pacienti se závažnou poruchou funkce ledvin, pro které je životně důležité navštěvovat několikrát týdně přístrojovou dialýzu, mají nyní v Kroměřížské nemocnici k dispozici moderní prostory a výrazně větší komfort péče. Hemodialyzační středisko prošlo v minulých měsících zásadní rekonstrukcí a díky nové přístavbě se mohl zvýšit i počet lůžek. Zlínský kraj, který je zakladatelem zdravotnického zařízení, investoval do stavebních úprav bezmála 55 milionů korun, další 2 miliony korun na vnitřní vybavení poskytla nemocnice spolu s partnery z řad firem a obcí v regionu.
„Lidé, kteří jsou odkázaní na přístrojovou dialýzu, tráví v nemocnici spoustu času. Týdně je to třeba i patnáct hodin po dobu pěti, deseti i více let. Jsem rád, že jim nyní v Kroměříži můžeme nabídnout lepší péči v příjemnějším prostředí. Pomáháme tak zvýšit kvalitu jejich života,“ řekl předseda představenstva Nemocnic Zlínského kraje Radomír Maráček během dnešního slavnostního otevření nových prostor, kterého se účastnila řada významných hostů v čele s hejtmanem Zlínského kraje Jiřím Čunkem.
Podle slov Lenky Mergenthalové, místopředsedkyně představenstva Kroměřížské nemocnice, se díky investici Zlínského kraje podařilo spojit dvě odloučená dialyzační pracoviště. „Původně jsme měli k dispozici sedm lůžek v samostatné budově hemodialyzačního střediska a další čtyři lůžka v jednom z centrálních pavilonů. Provoz byl z hlediska logistiky personálu i materiálu velmi komplikovaný. Nyní máme vše pod jednou střechou, kapacita vzrostla na čtrnáct lůžek a všechny prostory pro pacienty jsou navíc bezbariérové. Lepšího zázemí se dočkal i personál,“ podotkla.
V dlouhodobém dialyzačním programu je v současné době v Kroměřížské nemocnici zařazeno 73 pacientů. „Ročně u nás provedeme kolem devíti tisíc dialýz. Zajišťujeme akutní a chronickou hemodialýzu, hemodiafiltraci i peritoneální dialýzu. Pacienti k nám docházejí dvakrát až třikrát týdně a na lůžku tady stráví čtyři až pět hodin. Nejdéle je v naší péči pacient, o kterého se staráme už dvaadvacet let a za tu dobu podstoupil tři tisíce dialýz,“ popsala Martina Zelinková, vedoucí lékařka Hemodialyzačního střediska Kroměřížské nemocnice. Nejmladší současný pacient střediska má čtyřiatřicet let, nejstarší třiaosmdesát. Nemocnice se podílí také na službě „Prázdninová dialýza“, která umožňuje cestovat za rekreací i lidem odkázaným na přístrojovou náhradu funkce ledvin. „Do Kroměříže každý rok míří tisíce turistů z různých koutů světa, měli jsme tu pacienty například z Anglie nebo i z americké Kalifornie. Naši pacienti naopak byli třeba v Chorvatsku, Slovinsku nebo na italské Sicílii, takže mohou nové prostředí srovnávat se zahraničím,“ doplnila lékařka.
Rekonstrukcí a dostavbou budovy získali pacienti i personál větší a komfortnější prostory. Největší plocha je věnována dialyzačnímu sálu, kde je umístěno 11 lůžek. Každý pacient má navíc k dispozici vlastní televizi se sluchátky. Další tři lůžka jsou oddělená v samostatných boxech, dvě jsou určená pro pacienty, kteří musejí být z infekčních nebo jiných důvodů izolovaní, jedno lůžko je došetřovací. Příjemnější je i zázemí, pacienti využívají oddělené šatny vybavené bezbariérovou toaletou a sprchou. Také do nefrologické ambulance, která se přesunula z nadzemního podlaží do přízemí, je nyní bezbariérový vstup. „To je velmi důležité, protože velká část našich pacientů je imobilních. Jsou to většinou starší lidé, kteří jsou už méně pohybliví, nebo mohou být i vlivem svého onemocnění po amputacích končetin,“ vysvětlila vedoucí lékařka.
Kroměřížská nemocnice, jejímž zakladatelem je Zlínský kraj, loni vyhlásila Rok dialýzy. Díky partnerům tohoto projektu se jí podařilo získat bezmála 1,3 milionu korun na vybavení hemodialyzačního střediska. Za tyto prostředky nemocnice pořídila váhové postele a také zabudovanou podlahovou váhu. Každý pacient se před dialýzou i po ní váží, aby bylo možné předejít nežádoucímu převodnění organismu. Projekt pomohl rovněž asi polovinu lůžek, u nichž ještě bylo starší vybavení, dovybavit novými dialyzačními přístroji. Finanční dar na vybavení hemodialyzačního střediska poskytly obce KROMĚŘÍŽ, HOLEŠOV, HULÍN, ZDOUNKY, BYSTŘICE POD HOSTÝNEM, CHVALČOV, ROŠTÍN, BŘEST, CHROPYNĚ, MORKOVICE-SLÍŽANY a RUSAVA, a také společnosti DC4 CZ, KROMEXIM, TOSHULIN, ATOL NÁBYTEK a ELKO EP. Nemocnice sama investovala bezmála 800 tisíc korun do vybavení prostor nábytkem.