Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

Kroměřížská nemocnice nově odebírá i plazmu

Novinku připravilo pro své klienty Transfuzní a hematologické oddělení Kroměřížské nemocnice a.s., jejímž zakladatelem je Zlínský kraj. Mimo darování krve je totiž nově možné darovat také plazmu. Metoda, kterou oddělení využívá, je takzvaná plazmaferéza a provádí se s pomocí separátorů.

 

Princip spočívá v odběru krve ze žíly dárce a po oddělení plazmy od červených krvinek v separátoru se červené krvinky vrací zpět dárci stejnou cestou. Pro každý odběr je použit zcela nový sterilní systém vaků a odběrových hadiček, takzvaných kanyl, které jsou vždy na jedno použití. Krev se v žádném kroku separace nedostává do prostor přístroje, což zajišťuje bezpečný odběr pro dárce a významné omezení možnosti přenosu chorob.

 

Odebraná plazma se využívá pro výrobu léčivých přípravků pro léčbu nejzávažnějších krevních chorob způsobených poruchou krevního srážení. Tyto léčivé přípravky jsou přitom jediné léčivo, které může nemocným skutečně pomoci. K těmto nemocem patří vrozené vady - hemofilie a získané poruchy krevního srážení - při porodu, při nádorových chorobách, při jaterním onemocnění, rozsáhlých poúrazových stavech, a podobně.

 

Množství plazmy odebrané při jednom odběru je 750 ml u dárce s hmotností 80 kg a více, u dárců s hmotností mezi 60 a 80 kg se odebírá 690 ml plazmy. Minimální interval mezi dvěma odběry plazmy je 14 dní, maximální odebrané množství za rok je pak 25 litrů.

 

Další informace naleznou zájemci o darování plazmy na webových stránkách nemocnice www.nem-km.cz v sekci Dárcovství krve a krevní plazmy.

 

« Zpět do kategorie

 

Rychlé odkazy