Operace hydrokély, spermatokély a cysty nadvarlete u dospělých
- Hydrokéla neboli tzv. vodní kýla je nahromadění tekutiny kolem varlete v jeho obalech. Příčiny jejího vzniku jsou různé, např. vzniká jako následek zánětu varlete či nadvarlete, nádorového onemocnění šourku nebo poúrazově. Nejčastěji ale přesnou příčinu vzniku určiti nelze, pak mluvíme o tzv. idiopatické hydrokéle.
- Hydrokéla se projevuje postupným zvětšováním obsahu šourku, které zpravidla zpočátku nečiní obtíže. Někdy se projevuje pocit tíhy a tlaku. U hydrokél větších pak obtěžuje svou velikostí nebo způsobuje kosmetické problémy.
- Cysta nadvarlete nebo cysta semenného provazce má podobný mechanizmus vzniku, nikdy však nedosahuje velkých rozměrů jako hydrokéla a nemá vliv na funkci varlete. Důvodem k odstranění jsou nepříjemné pocity až bolest v šourku a kosmetický defekt.
- Při diagnose hydrokely je možný jeden ze tří následovných postupů.
- 1. Pouhé sledování, to má smysl u menších hydrokél, ale obvykle dříve či později vede ke zvětšování a následně k operaci.
- 2. Vyprázdnění vaku punkcí pomocí jehly, tento postup ale vyřeší situaci pouze dočasně, opětovně dochází k naplnění vaku hydrokelyv poměrně krátkém čase.
- 3. Jedinou spolehlivou a definitivní metodou léčby je operačnín řešení.
Operace hydrokely:
- Provádí se buď v celkové, nebo v regionální (spinální) anestezii. Operace začíná řezem na příslušné straně šourku, následuje zpřítupnění vaku, jeho otevření a vypuštění. Pak aby se zabránilo další tvorbě tekutiny odstraní se co největší část stěny vaku. Zbylé okraje se obšijí vstřebatelným stehem, aby se zamezilo krvácení. Rána se zašije obvykle ve dvou vrstvách.
Operace cysty nadvarlete
- Výkon spočívá v krátkém řezu na šourku a opatrném proniknutí k zpravidla kulovitému útvaru, který operatér oddělí od normálních tkání a vyjme.
Pooperační průběh
- Vyžaduje zpravidla pouze několikadenní pobyt na lůžkovém oddělení. U zejména starších pacientů a pacientů, kteří mají další přidružené nemoci i zpravidla 1-2denní pobyt na pooperačním pokoji (JIP). V pooperačním průběhu je zcela běžný pooperační otok měkkých tkání šourku, který postupně během několika týdnů vymizí. Poměrně zřídka se po operaci vytvoří krevní výron v šourku (hematom), který je někdy nutno otevřít a vypustit. Infekce se může projevit hnisáním v operační ráně a teplotami, to je častější u větších a objemných hydrokél.
- Celková doba hospitalizace se pohybuje cca 5-7dnů.