Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

Radikální orchiektomie

  • Radikální orchiectomie je operace která se provádí zejména u prokázaného nádorového onemocnění varlete. Výkon spočívá v odstranění varlete, nadvarlete a části semenného provazce. Výkon se provádí v celkové anestezii.
  • Radikální orchiectomie se začíná řezem nad tříselným kanálem, který je otevřen, zde je vypreparován provazec semenný a zachycen cévní svorkou, aby při manipulaci s varletem se nádorové buňky nemohly krevním oběhem šířit do organismu. Pak se vytáhne varle do operačního pole, znovu je zhodnoceno, zda na něm jsou změny charakteru nádorových změn. Pokud ano, přeruší se semenný provazec a varle se odstraní. Tříselný kanál je zpevněn plastikou a operace je dokončena sešitím podkoží a kůže.
  • Ostraněné varle je pak posláno na histologické (tedy mikroskopické vyšetření) ke stanovení přesné histologické diagnózy, která je důležitá pro určení dalšího léčbného postupu.
  • K nezávažným komplikacím patří zejména krevní podlitina (hematom) v oblasti řezu, která někdy sbíhá na šourek. Občas se vyvine i otok šourku, ev i teploty, vzácně i absces v ráně.
  • Doba pobytu v nemocnici je určena především přesným stanovením diagnózy a nutností eventuelních dalších vyšetření či léčby.
  • V rámci pooperačního průběhu je třeba se vyvarovat těžké fyzické námaze, zvláště ve smyslu zvedání těžkých předmětů. Funkci odstaněného varlete přebírá druhé varle a tudíž nedochází ke žádné ztrátě plodnosti či hormonální funkce (je li druhé varle normální).

 

« Zpět do kategorie

 

Rychlé odkazy