Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

Operace tříselné kýly

  • Tříselná kýla je poměrně časté onemocnění. Jde o výchlipku pobřišnice stěnou břišní zasahující do tříselného kanálu, nebo u pokročilejších stavů i pod tříslo, někdy až do šourku u mužů a stydkého pysku u žen. Kýla vzniká buď vrozeně a nacházíme ji u dětí, nebo v dospělém věku, kdy se na vzniku podílí vrozená slabost povázek, extrémní fyzická námaha (zejména zvedání těžkých předmětů) nebo opakované neobvyklé zvýšení nitrobřišního tlaku například při chronickém kašli, zácpě, ale i při obtížném močení pro zvětšenou prostatu. Je li to možné, je pak třeba řešit i příčinu vzniku kýly.
  • Kýlu si zjistí pacient nejčastěji sám jako neobvyklé vyklenutí v třísle či pod ním, způsobuje mírné tahavé obtíže, větší bolesti se mohou objevovat při fyzickém zatížení a může být též původcem nepravidelnosti stolice. Řada pacientů si je schopna nahmatané vyklenutí zase sama vrátit zpět do dutiny břišní. Nicméně může dojít též k tomu, že se kýla tzv. uskřine s následnou nutností akutní operace, častokrát i s odstraněním postižené části střeva.
  • Samotných operačních postupů na řešení tříselné kýly je více, liší se však jen v detailech, samotný princip, tj. navrácení obsahu kýly zpět do dutiny břišní, je stejný. Operaci tříselné kýly se začíná řezem nad tříselným kanálem, který je otevřen a kde se samotná kýla nalézá. Pak je samotná kýla izolována od ostatních anatomických struktur (provazec semenný u mužů, oblý vaz u žen). Kýlní vak po preparaci je otevřen, následuje vrácení obsahu kýly zpět do dutiny břišní (repozice kýly), stěny kýly jsou odtraněny a otvor v podbřišníci uzavřen stehem. Následuje plastika tříselného kanálu, kdy povázky (fascie) vnitřních šikmých svalů břišních jsou sešity k tříselnému vazu. Tím je zpevněna zadní část tříselného kanálu. Následuje uložení semenného provazce (oblého vazu) do kanálu a nad ním sešita fascie zevních svalů břišních. V případě nedostatečně vyvinutých fascií se někdy zpevňuje tříslo pomocí umělohmotné síťky. To se deje zejména u opakujících se kýl. Operace je dokončena sešitím podkoží a kůže.
  • K nezávažným komplikacím patří zejména krevní podlitina (hematom) v oblasti řezu, která někdy sbíhá na šourek. Občas se vyvine i otok šourku.
  • Závažnější může být poškození orgánů v kýlním vaku při její preparaci, zejména střeva, nebo močového měchýře, které se musí následně ošetřit. Zpravidla to vyžaduje několik dnů trvající dietu (poškození střeva), nebo zavedení močové cévky (poranění měchýře).
  • V delším pooperačním období je možnou komplikací znovuobjevení (recidiva) kýly, statisticky 3-5%, nebo zmenšení varlete na operované straně.

 

« Zpět do kategorie

 

Rychlé odkazy