Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

1939-1945

Skončila éra ředitele Elgarta, zanikla samostatná republika, ale lidé zůstali. I se svým trápením, se svými nemocemi. Nemocnice funguje dál a snaží se poskytovat co nejlepší služby. U ústavu, který byl po třicet let tak těsně spjat se jménem jediného muže, byla volba nástupce věcí mimořádně důležitou, ba klíčovou, pro další vývoj. I v těchto nešťastných letech měla nemocnice štěstí.

 

Nástupcem ředitele Elgarta se stal MUDr. Jindřich Mourek. Vynikající chirurg, zkušený organizátor – dnes bychom řekli manager. Již ve svých 31 letech byl primářem chirurgie v Bohumíně, za další 4 roky dokonce ředitelem. Pod jeho vedením byla bohumínská nemocnice dostavěna, rozšířena a celkově modernizována. Na svou dobu měla výtečnou úroveň.

  jindrich_mourek.jpg

 

Po Mnichově však Bohumín připadl Polsku a MUDr. Mourek odchází do Prahy. V Čechách však dlouho nepobyl. V únoru 1939 přichází do Kroměříže jako primář chirurgie a měsíc poté střídá MUDr. Elgarta i na postu ředitele. V tom čase přechází nemocnice do správy okresu. Okresním hejtmanem v Kroměříži je pan Karel Kachyňa. Díky jeho podpoře zpracovali MUDr. Mourek s architektem Rozehnalem koncepční návrh dostavby areálu nemocnice včetně hospodářského zázemí. Zemský úřad v Brně návrh schválil.

 

Již minulé vedení plánovalo výstavbu nového, tzv. chirurgického pavilonu, nyní se ale podařilo připravit mnohem odvážnější a velkorysejší variantu. Práce na tomto pavilonu byly započaty v roce 1941. Stavba postupovala velmi rychle a v roce 1941 stál pavilon v hrubé stavbě. Při tom ovšem také zůstalo, neboť právě v onom roce byl vydán stavební zákaz. Během války byla otevřena dvě nová oddělení. V roce 1940 rentgenové, jehož prvním primářem se stal MUDr. Vykydal a gynekologicko–porodnické, které od založení v roce 1941 vedl MUDr. Synek.

  hruba_stavba.jpg

 

Postoje zdravotníků za války dokumentuje pamětní deska se jmény umučených lékařů a zdravotního personálu a také práce v provizorní nemocnici, která během osvobozovacích bojů působila ve sklepení gymnázia. Svobodné jaro 1945 se stalo výzvou k uskutečnění předválečných záměrů na rozšíření a velkorysou modernizaci ústavu.

 

Rychlé odkazy