Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

Operace inkontinence – mimovolného úniku moče metodou tahuprosté pásky

  • Inkontinence je mimovolný únik moče. Jde o onemocnění, které nemocného neohrožuje bezprostředně na zdraví nebo životě, ale je závažným problémem sociálním a hygienickým. Jsou dva hlavní důvody, proč dochází k úniku moče. Jednak je to tzv. urgentní inkontinence, tedy únik moče způsobený nechtěným naléhavým nucením na močení, při němž dojde až k úniku moče. Tento typ úniku se ovlivňuje především léky. Druhá je tzv. stresová inkontinence, tedy mimovolný únik moče při zvýšení nitrobřišního tlaku. Tedy při kašli, kýchání, poskoku, zvedání těžkých předmětů a pod. Tento typ úniku moče lze léčit posilováním svalového dna pánevního, podáváním hormonálních preparátu místně do pochvy, redukcí tělesné váhy a některými dalšími metodami. Nicméně všechny tyto postupy jsou úspěšné pouze u počátečních stadií tohoto typu inkontinence. Při větším úniku moče a nebo při neúspěchu těchto léčebných postupů je možné provést operaci, kterou vám nabízíme. Jde o naložení tzv. tahuprosté pásky, kterou se fixuje ženská močová trubice. Tento operační výkon je řazen do miniinvazivních operačních zákroků, protože vyžaduje poměrně krátký operační čas, 1 cm dlouhý řez v pochvě a dva vpichy v tříselných rýhách.
  • Na konec nutno podotknout, že obvykle se oba druhy uniku moče kombinují a proto je vždy potřeba únik moče řádně vyšetřit a zahájit léčbu obou typů léky, cvičením a dalšími postupy, operaci indikujeme až jako druhý krok.

 

Operace:

  • Před operací se podávají vaginální čípky k potlačení poševních bakterií.
  • Operace se provádí v tzv. gynekologické poloze, v celkové nebo místní anestezii. Je zavedena močová cévka a jsou označena místa, kde se vypíchne tahuprostá páska v tříslech. Pod močovou trubicí se udělá asi 1 cm dlouhý řez na poševní sliznici. Kolem uretry pak naložíme pásku. Páska je dodána ve speciální setu na koncích se dvěma zahnutými jehlami. Tyto nyní vezmeme a jednu a pak druhou naložíme nářezem kolem močové trubice a ve směru označených míst, kde je vypíchneme. Pásku pak přiměřeně dotáhneme, aby dobře fixovala močovou trubici. Místa jejich vypíchnutí jsou tak drobná, že se nešijí. Zašije se pouze nářez na pochvě. Pak se vloží ještě tenká cévka do měchýře a také se přifixuje stehem. Po operaci (obvykle až další den) se pak tato cévka uzavře a budete močit kolem této drobné cévky. Po vymočení se pak cévkou vypustí zbytek moče. Těsně po výkonu bývá zbytek větší, jakmile se tento zbytek (tzv. residuum) zmenší, bude vám i tato cévka odstraněna. Drobná ranka v pochvě se šije vstřebatelným materiálem, takže se tento již nemusí vytahovat.
  • Princip fixace močové trubice je ve speciálním moderním materiálu pásky, který má jakoby velmi drsný povrch, takže po zavedení okamžitě pevně drží ve tkáních.

 

Komplikace

  • Tato tahuprostá páska vedená kolem kostí pánevních je poměrně velmi bezpečná. Přesto je možné větší krvácení, které se obvykle zastaví samo. Jen výjímečně je nutné operační zastavení krvácení. Také vzácně se přihodí poranění měchýře.
  • Jde o cizorodý materiál a další možnou komplikací je tzv. protruze pásky, tedy nevhojení pásky, kterou je potom třeba odstranit.
  • Další možnou stížností jsou bolesti v oblasti třísel, někdy jdoucí na vnitřní stranu stehen. Většinou se podají léky od bolesti a bolesti postupně ustupují. Opět zcela výjímečně by bylo třeba odstranit pásku.
  • Poslední komplikací je tzv. hyperkorekce, kdy se pacientka nemůže vůbec vymočit. Obvykle postačí počkat několik dní a stav se postupně upravuje. Je zcela obvyklé, že v pooperačním období po vymočení zůstává v měchýři poměrně velké množství moče. Tento stav se spontánně upravuje.
  • Výsledky operací jsou ve srovnání s jinými operačními metodami řešícími stresovou inkontinenci zatíženy menším množství komplikací, menší operační zátěží a dobrým výsledkem. Jen několik procent pacientek může mít po letech opět únik moče.

 

« Zpět do kategorie

 

Rychlé odkazy