Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

Parciální resekce stěny močového měchýře a excise a elektroexcise nádoru močového měchýře

 • Parciální resekce stěny močového měchýře je operační výkon, při kterém se odstraní část stěny močového měchýře. Indikací k tomuto výkonu je nejčastěji zhoubný nádor močového měchýře.
 • Excise a elektroexcise národu močového měchýře je snesení nádoru močového měchýře při otevřeném močovém měchýři.
 • Zhoubné nádory močového měchýře léčíme nejčastěji endoskopicky. Ke klasickým operacím se rozhodujeme tehdy, když je nádor pro endoskopické řešení příliš velký nebo jsou jiná omezení pro endoskopii, například příliš úzká močová trubice nebo chceme při operaci řešit ještě jiné další onemocnění.
 

 

 • Který ze způsobů léčby je pro pacienta nejvhodnější, rozhoduje lékař na základě sonografických, rentgenových a endoskopických vyšetření. Při rozhodování zohledňuje to, aby se snížila na nejmenší možnou míru pravděpodobnost recidivy – znovuobjevení – nádoru. I tak mají nádory močového měchýře vysokou pravděpodobnost recidiv.

 

Operační postup

 • Operace se provádí v celkové nebo místní – spinální, epidurální anestezii v poloze na zádech. Řez se provádí v podbřišku podélně (výjmečně příčně), přímé svaly břišní se rozhrnují a obnažuje se přední stěna měchýře a klenba. Měchýř pro usnadnění této části se obvykle těsně před výkonem plní fyziologickým roztokem. Řezem se měchýř otevře a prohlédne. Zhodnotí se rozsah nádoru.
 • Při parciální resekci stěny měchýře se příslušná část stěny vypreparuje tak, aby kolem nádoru byla i zdravá stěna měchýře v bezpečném rozsahu (aby byl odstraněn celý nádor) a tato část stěny i s nádorem je pak odstraněna – resekována.
 • Při excisi (nožem či nůžkami) či elektroexcisi (elektrokauterem) resekujeme nádor i s částí zdravé stěny měchýře v bezpečné vzdálenosti zevnitř z měchýře.
 • Pak je provedeno sešití vzniklého defektu ve stěně. Zaveden permanentní katétr a zavřena stěna měchýře. Někdy bývá založena ještě tzv. laváž – další hadička, kterou je měchýř a cévka trvale po operaci proplachována. Před měchýř se dává další drén a šije se operační rána.
 

 

Pooperační péče

 • V pooperačním období se hlídá průchodnost permanentního katétru. Sekrece z drénu, která bývá krvavá nebo močová. Je-li přiměřená, jde o běžný jev, který není komplikací. Ta se během několika dnů zastavuje a drén pak je odstraněn. Permanentní katétr je odstraňován obvykle 7. pooperační den, ale délka je individuální, závisí také na rozsahu resekovaného měchýře (u větší resekce se ponechává déle). Dále také závisí na celkové stavu a věku nemocného.
 • Pacient je po propuštění sledován na urologické ambulanci a doléčován – léčena močová infekce a upravován mikční komfort. Protože operačním výkonem je pacientovi zmenšena kapacita močového měchýře, jsou zcela obvyklé nějaké obtíže s močením, jako například častější močení (ve dne i v noci), potíže s udržením moče apod. Všechny tyto obtíže se postupně zmírňují hojením a léčením. Plná fyzická zátěž stran hojení rány je možná za 6-8 týdnů.
 • Vzhledem k charakteru onemocnění, které má tendenci k recidivám, je pacient zařazen do dispenzární péče a je trvale sledován v intervalech stanovených lékařem. Tento pak může také stanovit ještě další léčebné kroky po operaci.

 

Komplikace

 • V pooperačním průběhu se mohou objevit infekce močových cest. U pacientů, u nichž otevíráme močové cesty, infekci předpokládáme a již při operaci a v pooperačním období je zajišťujeme antibiotiky. Pokud i pak infekce převáží, řešíme je výměnou antibiotik obvykle podle doporučení mikrobiologické laboratoře (stanovení citlivosti). Infekce se může také projevit hnisáním z rány, opět řešíme převazy a úpravou antibiotické léčby.
 • Jak je již výše uvedeno, někdy může přetrvávat delší dobu močová sekrece z drénu. Vyžaduje to pouze delší ponechání permanentního katétru nebo jeho výměnu. Močová sekrece se také může znovu objevit po vytažení permanentního katétru. Tato situace vyžaduje zavedení permanentního katétru na několik dalších dní. Jde o poměrně nezávažné komplikace, které pouze prodlouží dobu pobytu v nemocnici.
 • Z dlouhodobého pohledu se vzácně může objevit kýla v jizvě.

 

« Zpět do kategorie

 

Rychlé odkazy