Divertikulectomie
- Divertikulectomie je operační odstranění výchlipky stěny močového měchýře. Divertikly – výchlipky močového měchýře – jsou buď vrozené a nebo získané, tam je příčinou nejčastěji překážka v oblasti krčku močového měchýře, součástí operace je pak i odstranění této příčiny. Důvodem k odstranění výchlipky jsou například recidivující infekce močových cest, kámen nebo i nádor ve výchlipce a jiné. O potřebě operačního řešení rozhoduje lékař.
Operační postup
- Operace se provádí v celkové nebo místní – spinální, epidurální – anestezii v poloze na zádech. Řez se vede v podbřišku podélně (výjímečně příčně), přímé svaly břišní se rozhrnují a obnažuje se přední stěna měchýře a klenba. Měchýř pro usnadnění této části operace se obvykle těsně před výkonem plní fyziologickým roztokem. Řezem se měchýř otevře a prohlédne.
- Zhodnotí se jednak vlastní diverikl či divertikly a také se zkontroluje hrdlo močového měchýře.
- Existuje několik operačních postupů, jak odstranit divertikly. Nejčastěji provádíme everzi – obrácení – divertiklu dovnitř do měchýře a jeho resekci – snesení. Defekt ve stěně měchýře je pak zašit. Jak výše uvedeno, další součástí operace je pak řešení příčiny – tedy odstranění překážky v hrdle měchýře (například provedeme prostatectomii).
- Pak je zaveden permanentní katétr a zavřena stěna měchýře. Někdy bývá založena ještě tzv. laváž – další hadička, kterou je měchýř a cévka trvale po operaci proplachována. Před měchýř se dává další drén a šije se operační rána.
Pooperační péče
- V pooperačním období se hlídá průchodnost permanentního katétru. Sekrece z drénu bývá krvavá, nebo močová. Je-li přiměřená jde o běžný jev, který není komplikací. Ta se během několika dnů zastavuje a drén pak je odstraněn. Permanentní katétr je odstraňován obvykle 7. pooperační den, ale délka je individuální.To závisí například na celkovém stavu a věku nemocného.
- Pacient je po propuštění sledován na urologické ambulanci a doléčován – léčena močová infekce a upravován mikční komfort. Jsou obvyklé obtíže s močením, jako například častější močení (ve dne i v noci), potíže s udržením moče apod. Všechny tyto obtíže se postupně zmírňují hojením a léčením, což trvá delší dobu. Plná fyzická zátěž stan hojení rány je možná za 6-8 týdnů.