Ureterocystoneostomie – Reimplantace močovodu
- Principem operace je vytvořit nové, kvalitní napojení močovodu na močový měchýř, které zabezpečí volný odtok moče z ledvin přes močovody do močového měchýře. Operace napravuje nefukční spojení močovod – močový měchýř. Většinou je příčina v zúžení tohoto spojení.(stenóza) a odtok moči vázne a hromadí se v močovodu a posléze i vývodném systému ledvin. O příčině Vaší nemoci budete informováni.
- Operace je prováděna v celkovém znecitlivění v poloze na zádech. Kožní řez je veden v podbřišku na straně operovaného močovodu nebo ve střední čáře pod pupkem. Při operaci je otevřen močový měchýř, původní spojení močovod-měchýř je přerušeno a na novém místě v močovém měchýři je močovod všit speciální metodou, kterým se vytvoří nové, funkční spojení. Pro dobré zhojení operované oblasti je nutné dočasně odvést moč z močovodu a měchýře pomocí katetrů. Do operační rány je obvykle uložen i drén, který odvádí sekrety a napomáhá tak normálnímu hojení rány. Po operaci většinou nemocné ukládáme na oddělení intensivní péče (JIP). Při nekomplikovaném průběhu jsou cca za 10-14dnů postupně odstraněny všechny katetry.
- Ureterocystoneostomii provádí zkušený operační tým, který provedl řadu těchto operací. Přesto se mohou vyskytnout pooperační komplikace. A to zejména infekce v ráně, nebo močových cestách, po extrakci katetrů může být pro otok znemožněn odchod moči z ledviny. Tyto stavy se řeší podáním antibiotika, nebo dočasnou drenáži ledviny. Nutnost těchto zásahů je ale velmi vzácná. Po propuštění z nemocnice je pacient nadále sledován ambulantně.
- Zcela výjimečně se může porucha opět opakovat , pak je nutno s odstupem času zvážit novou operaci.