Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

Resekce ledviny

  • Resekce ledviny je operační výkon, při kterém se provádí vytětí části ledvinného parenchymu.

 

Indikace

  • Resekce parenchymu může být indikována pro nádorové onemocnění ledviny. Výkon zachovávající část ledviny není možný ve všech případech, tato možnost přichází v úvahu hlavně při malých nádorech, dále o možnosti chirurgického provedení rozhoduje také umístění nádoru v ledvině. Rozhodnutí je na lékaři a při tomto rozhodnutí hlavní roli hraje nádorová bezpečnost výkonu (aby nádor byl bezpečně odstraněn celý). Dalším důvodem k takovéto operaci mohou být kameny např. v pólu ledviny, který je již těžce poškozen spolu probíhajícím zánětem.

 

Operace

  • Výkon se provádí v poloze na boku, operační řez je v příslušném podžebří na boku. Je vypreparována ledvina a její cévní stopka. Na cévní stopku se nasazují cévní svorky, pak se provádí vytětí příslušné části ledvinného parenchymu, ošetření protnutých cév. Je-li resekce většího rozsahu, zasahuje obvykle i do sběrného systému ledviny. Pak je třeba provést zavření sběrného systému sešitím. Dále se sešitím dle možností ošetří vzniklý defekt v ledvině.
  • K tomuto místu se zakládá drén a provádí se zavření operační rány po vrstvách.

 

Pooperační péče

  • Po operaci se sleduje sekrece z drénu, která bývá krvavá a může být i močová. Drén se odstraňuje mezi 2-5 dnem, doba hospitalizace je 7 – 10 dní. Rána je pevná a dobře zhojená za 7-8 týdnů. Pacient je pak sledován na urologické ambulanci.

 

Pooperační komplikace

  • Obvyklá je krvavá sekrece drénem, obvykle se sama zastaví. Výrazné krvácení může být důvodem k operační revizi. Druhou možností je močová sekrece drénem, také se obvykle sama zastaví, výjimečně může být řešená zavedením stentu (hadičky z močového měchýře do ledviny endoskopem).Vzhledem k tomu, že se při operaci otevírá sběrný systém je možná ranná infekce, která vyžaduje podání antibiotik a převazy.
  • Dlouhodoběji se po této operaci může objevit vyklenutí stěny břišní, které vypadá jako kýla, jde však o oslabení stěny břišní povolením svalů po operaci, nejde obvykle o pravou kýlu.

 

« Zpět do kategorie

 

Rychlé odkazy