Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

Laparoskopická radikální nefrektomie

  • Laparoskopická radikální nefrektomie je laparoskopický zákrok – operace prováděná z malých vpichů na stěně břišní a s pomocí endoskopické kamery – při které se odstraní celá ledvina i s tukovým pouzdrem. Výhodou laparoskopické operace jsou zpravidla menší ztráty krve, méně výrazná pooperační bolest, rychlejší návrat do normálního života, kratší pracovní neschopnost, lepší kosmetický efekt a menší riziko komplikací v ráně. Nevýhodou je, že ne všechny nádory jsou vhodné k tomuto způsobu operace. O možnosti laparoskopického odstranění ledviny rozhoduje umístění nádoru a jeho velikost. Definitivní rozhodnutí je v rukou lékaře, zda doporučí klasickou či laparoskopickou operaci.

 

Příprava k výkonu operace

  • Tato operace je prováděna pouze v celkovém anestézii (v celkovém uspání).

 

Průběh operace

  • V celkové anestézii, v poloze na boku, je provedeno prostřednictvím speciálního instrumentaria 4 nebo 5 vpichů do břišní stěny o průměru od 5 do 12 mm. Tyto vpichy slouží jako brány pro zasouvání nástrojů a endoskopu do dutiny břišní. Endoskop je optické zařízení opatřené kamerou, které snímá a přenáší obraz z dutiny břišní na monitor. V průběhu operace je dutina břišní naplněna kysličníkem uhličitým, aby vznikl dostatečně velký manipulační prostor. Operatér, sledujíce monitor, postupně provádí speciálními nástroji oddělení ledviny od okolních tkání. Nejdůležitější etapou operace je vyhledání cévního zásobení ledviny, uzavření těchto cév speciálními svorkami a následné oddělení od ledviny. Po dokončení úplného vysvobození ledviny ze všech okolních struktur je ledvina umístěna do speciálního vaku, který je nakonec vytažen řezem, který odpovídá velikostí ledviny, a to většinou v podbřišku, v délce 3 až 7 cm. Do místa po ledvině se zakládá drén. Doba trvání operace je přibližně 2 hodiny.

 

Pooperační péče

  • Po operaci je obvyklý pobyt na jednotce intenzívní péče, sleduje se sekrece z drénu, která bývá krvavá. Drén se odstraňuje mezi 2-5 dnem, doba hospitalizace je kolem týdne. Rána je pevná a dobře zhojená za 6-7 týdnů.

 

Možné komplikace

  • V průběhu operace nejčastější komplikací bývá silnější krvácení, které si vyžádá transfuzi krve nebo změnu operačního postupu – konverzi – to je dokončení operace klasickým otevřeným přístupem. Konverze je rovněž nutná, není-li možné operaci laparoskopickým přístupem dokončit z jiných důvodů (anatomické změny v dutině břišní, technické obtíže atd.). Vzácnou komplikací je poranění sousedních orgánů, které v závislosti na okolnostech může být příčinou jejich částečného nebo úplného odstranění. V pooperačním období se mohou vyskytnout komplikace: krvácení vyžadující transfuze nebo operační revizi, dočasná zástava funkce zažívacího traktu, embolizační příhoda nebo infekce v ráně, v pozdním období vytvoření kýly v místě operační rány. V případě významného funkčního postižení druhé ledviny se rozvine ledvinová nedostatečnost, která si vyžádá dočasnou nebo trvalou dialyzační léčbu.

 

Další postup

  • Nádorová onemocnění ledviny vyžadují trvalé sledování na urologické ambulanci.

 

« Zpět do kategorie

 

Rychlé odkazy