Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

Adrenalectomie – operační odstranění nadledviny

 

  • Adrenalectomie je operační zákrok k odstranění nadledviny. Obvyklým důvodem k této operaci je nádor nadledviny. Nadledvina je žláza s vnitřní sekrecí, takže nádory mohou být hormonálně aktivní. Proto je součástí vyšetření i vyšetření endokrinologické a tato okolnost je pak zohledněna i při předoperační přípravě. U některých typů nádorů je nutná dlouhodobější medikamentózní příprava, kterou indikuje endokrinolog.
 

 

Operační postup

  • Adrenalectomie může být provedena laparoskopicky a tento výkon je indikován u malých nádorů. 0 vhodnosti k tomuto operačnímu postupu rozhoduje lékař.
  • U větších je vhodná klasická operace, kterou na našem pracovišti provádíme.Operace je prováděna v celkové anestezii v poloze na zádech. Řez vedeme na příslušné straně v nadbřišku podélně nebo šikmo, dle anatomických poměrů a velikosti nádoru. Někdy méně často může být vhodnější přístup z boku (poloha na boku) z řezu pod žeberním obloukem (lumbotomie). Na pravé straně je nadledvina před a nad horním pólem ledviny, odtahujeme tedy vzestupný tračník a jaterní ohbí tračníku ke střední čáře, otevíráme zadní retroperitoneum (tukovou tkáň za dutinou břišní, v níž jsou uloženy ledviny, nadledviny, cévy) a zde vypreparujeme nadledvinu, přerušujeme její cévní zásobení a nadledvinu odstraňujeme.
  • Na levé straně je také třeba nejprve uvolnit příčný tračník a event. slezinné ohbí a otevřít retroperitoneum. Dále následuje preparace nadledviny, přerušení cévního zásobení a její odstranění.
  • Do místa nadledviny zakládáme drén, rekonstruujeme zadní peritoneum a zavíráme ránu po anatomických vrstvách.

 

Pooperační péče

 
  • Po operaci bývá krvavá sekrece z drénu, který odstraňujeme v prvních dnech po operaci, jakmile sekrece ustane. V pooperačním období mohou být pasážní obtíže, které řešíme léky. Stehy se odstraňují 7.-14. den – dle pooperačního průběhu. Byl-li nádor hormonálně aktivní, je i v tomto směru endokrinologem vedena léčba a sledování.
  • Plná zátěž je po těchto operacích možná obvykle za 6-8 týdnů, pacient je dále sledován na urologické ambulanci a eventuelně i na endokrinologii.
 

 

 

« Zpět do kategorie

 

Rychlé odkazy