Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

Zavedení Nefrostomie

  • Nefrostomie je drenážní trubice, pomocí které je odváděna moč přímo z ledviny do sběrného sáčku. Její zavedení je indikováno tehdy, když moč nemůže odtékat vůbec a nebo nedostatečně přirozenou cestou přes močovod. Protože k normální funkci organismu stačí jedna funkční ledvina a tudíž vyřešení obstrukce na straně postižené lze dočasně odložit a naplánovat, tak zejména u pacientů s jednou ledvinou nebo u blokády obou ledvin musí být drenáž ledvin(y) neodkladná a to pomocí punkční nefrostomie.

 

 

 

  • Výkon obvykle provádíme v lokální anestéii, někdy, když to zdravotní stav pacienta a časové prodlení dovolí, pak v anestézii regionální nebo celkové. Nejdříve je ultrazvukovou sondou vyhledáno místo punkce, pak proveden drobný řez do kůže a podkoží a tenkou jehlou za stálé kontroly UZ napíchnutý naplněný dutý systém ledviny. Jehlou je zaveden vodící drát a po něm provedeno rozšíření kanálu sadou dilatátorů. Na závěr je po drátě zaveden vlastní nefrostomický drén, který po kontrole polohy pod RTG přístrojem je přifixován obvykle 2 stehy. Dále se nefrostomie ponechává podle potřeby pacienta až do doby, než je příčina blokády ledviny definitivně vyřešena. V určitých případech, zejména u nádorové obstrukce močovodu z okolí a nemožnosti vyřešit drenáž jiným způsobem (zavedení ureterálního stentu), je pak nefrostomie jako trvalé řešení.
  • K vzácným komplikacím patří zejména krvácení, které velice raritně může být neztišitelné a vyžádá si otevřené odstranění ledviny, dále při atypickém anatomickém uložení orgánů břišní dutiny může dojít k jejich nabodnutí, což si pak vyžádá také otevřenou operační revizi dutiny břišní.

 

« Zpět do kategorie

 

Rychlé odkazy