Zavedení epicystostomie
- Epicystostomie je přímá drenáž moči z močového měchýře pomocí katétru přes stěnu břišní ven do sběrného sáčku. Její zavedení je indikováno tehdy, když nelze zajistit drenáž močového měchýře buď spontánním močením, nebo zavedením močové cévky přes močovou trubici do měchýře. To bývá zejména u těsných zúženin močové trubice (striktury uretry) nebo po poraněních močové trubice.
- Zavedení punkční epicystostomie Stav po zavedení epicystostomického katétru
- Zavedení punkční epicystostomie patří většinou k akutním výkonům, kdy je neprodleně nutno zajistit drenáž močového měchýře. Výkon se obvykle provádí v lokální injekční anestézii. Po dezinfekci místa vpichu se nejdřív tenkou dlouhou jehlou napíchne těsně nad sponou stydkou naplněný močový měchýř, pak následně je stejně zaveden tlustší troakar, kterým je pak zaveden vlastní drenážní katétr, jenž je po vyjmutí troakaru přifixován stehy. Katétr je pak napojen na sběrný sáček a po úpravě celkového stavu je pak pacient obvykle přichystán k endoskopické prohlídce močové trubice (uretroskopii) a řešení příčiny retence močové. To již obvykle v anestézii.
- U některých stavů je pak punkční epicystomie jako trvalé řešení, cca á měsíc je pak nutná výměna epicystostomického katétru.
- K velice vzácným komplikacím výkonu patří (zejména při malé náplni močového měchýře) punkce střevní kličky, jenž si pak vyžádá otevřenou břišní operaci s prohlídkou a sešitím poraněného střeva.