Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

Aplikace botulotoxinu do močového měchýře

  • Aplikace botulotoxinu do svaloviny močového měchýře (detrusoru) je léčebnou možností pro hyperaktivní detrusor (dráždivý měchýř). Botulotoxin vyvolá ochrnutí svaloviny měchýře. Indikací je selhání nebo nedostatečný efekt léčby anticholinergiky nebo jejich kontraindikace.
  • Jde o minimálně invazivní bezpečnou a účinnou metodu léčby.

 

Postup aplikace

  • Jde o endoskopický miniinvazivní krátký zákrok, prováděný obvykle v celkové anestezii. Cystoskopií vyšetříme močový měchýř a pak pracovní částí cystoskopu zavedeme speciální jehlu, kterou aplikujeme do 20 – 40 míst svaloviny měchýře malé množství botulotoxinu. Někdy po výkonu zakládáme močovou cévku na jeden den.

 

Pooperační průběh a sledování

  • Další den po výkonu odstraňujeme močovou cévku a kontrolujeme močení. Při dobrém stavu a uspokojivém mikčním komfortu je pacient propuštěn domů. 0bvykle zajišťujeme pacienta proti močové infekci. V prvním období po výkonu je obvyklé, že po vymočení zůstává určité množství moče v měchýři (residuum). To se postupně snižuje až vymizí. Botulotoxin je totiž postupně odbouráván. Je také nutné laboratorní sledování moče k vyloučení močové infekce a její případné léčení. Přestože během 6-12 měsíců je botulotoxin postupně organismem odbourán velmi často zůstává kapacita měchýře zvýšená a dráždivost měchýře se znovu neobjevuje.

 

Schematické znázornění míst k aplikaci botulotoxinu

 

« Zpět do kategorie

 

Rychlé odkazy