Operace zánětů středouší
Důvody k operaci a její cíl
- Hnisavý zánět středního ucha a okolní kosti.
- Cílem je odstranění nemocné kosti a tkáně ve středouší a okolí. Často se současně snažíme o zlepšení sluchu.
Jiné možnosti léčby než operace
- Medikamentózní léčba neodstraní zánět v kosti a neumožní odtok hnisu ze středoušních dutin.
- Rizikem vyčkávání je zánět mozkových blan, otrava krve, hnisavý zánět mozku, ochrnutí obličeje, porucha rovnováhy a ohluchnutí.
Průběh operace a její následky, možné varianty
- Operace je prováděna v narkóze, výjimečně v místním znecitlivění.
- Kožní řez je veden horní stěnou zvukovodu před boltec, někdy za boltcem. Pod kontrolou mikroskopu je otevřeno středouší a výčnělek za boltcem a vyvrtána dutina až do zdravé kosti. Ta je někdy spojena se zvukovodem. Poškozené sluchové kůstky a zbytky bubínku se často odstraňují. Při malé pravděpodobnosti hnisání v pooperační době se následně provádí rekonstrukce středouší. Z výčnělku před boltcem nebo přímo z boltce se odebere chrupavka a z ní se vyrobí náhradní bubínek a zrekonstruuje zadní stěna zvukovodu. Sluchové kůstky se nahradí umělohmotnými protézkami nebo kousky kosti a chrupavky. Zvukovod nebo operační dutina se vystele mastnou tkanicí a tamponem.
- Následkem operace je jizva nad zvukovodem či za uchem, často i v oblasti výčnělku před zvukovodem.
Rizika a komplikace operace
- Asi v 10 – 15% může dojít k výraznému výtoku z ucha a vyplavení nového bubínku, sluchových kůstek či rekonstruované zadní stěny zvukovodu.
- Pokud nebyla přítomna nedoslýchavost před operací, může dojít k jejímu vzniku z důvodu odstranění poškozených sluchových kůstek.
- Někdy se po operaci mohou objevit šelesty, poruchy chuti, závratě, zhoršení pohyblivosti obličeje při otoku lícního nervu. Tyto poruchy jsou většinou přechodné.
- Závažné operační komplikce jsou většinou podmíněny rozsáhlým zánětem s obtížnou orientací v oblasti středouší. Ochrnutí obličeje, nezvratná hluchota způsobená zánětem hlemýždě, poranění okolních nitrolebních struktur jsou však velmi vzácné a vyskytují se v jednotlivých případech na tisíce operací.
- Absolutní úspěch léčby a zcela bezrizikový průběh Vám nemůže zaručit žádný lékař. Obecná rizika chirurgického výkonu jako poruchy srdce a oběhu, plicní komplikace, se nedají i přes největší pečlivost a všechny pokroky moderní mediciny vždy bezpečně vyloučit.
Jiné operační přístupy
- Nejsou.
Pooperační průběh, pobyt v nemocnici, omezení po operaci
- Časně po operaci se někdy vyskytuje zvracení jako reakce na narkózu.
- Tamponáda zvukovodu se odstraní za 3 týdny po operaci. Za uchem se někdy ponechávají tutéž dobu trubičky k výplachům. Stehy jsou rozpustné a neodstraňují se. Doba hojení je asi 4-8 týdnů, tuto dobu přetrvává mírné mokvání z ucha. Je nutno se vyvarovat zatékání vody do uší při koupání.
- Pobyt v nemocnici je většinou 7-10 dnů. Pracovní neschopnost (pobyt dítěte doma) trvá 3-6 týdnů po propuštění, po tutéž dobu by se měly vyloučit sportovní aktivity.
- Zde udávané časové údaje jsou průměrnou hodnotou a mohou se lišit v závislosti na pooperačním průběhu.
Očekávané výsledky operace
- Asi v 80-90% je výsledkem suché ucho bez výtoku. V 10%-20% se výtok někdy objevuje. Nejde však již o hnisání kosti a nebezpečné komplikace zde již nehrozí. Někdy je i přesto vhodný revizní zákrok s kontrolou středního ucha a případnou korekcí.
- Sluchový zisk či ztráta sluchu závisí na funkci sluchové trubice, jizvení ve středním uchu, stavu zbylých sluchových kůstek aj.a nelze jej dopředu zhodnotit.