Úplné odstranění hrtanu
Důvody k operaci a její cíl
- Důvodem k operaci je rozsáhlý zhoubný nádor hrtanu.
- Cílem operace je odstranění celého hrtanu postiženého zhoubným nádorem, popřípadě i jeho okolí.
Jiné možnosti léčby než operace
- Vhodný způsob léčby zhoubných nádorů hlavy a krku doporučí tým odborníků (ORL chirurg, onkolog a lékař specializovaný v léčbě zářením- radioterapeut). Ve svém doporučení se řídí mezinárodně platnými doporučeními. Současně se přihlíží i k celkovému stavu pacienta, věku a v neposlední řadě i k jeho přání.
- U velké části případů je možná nechirurgická léčba zevním zářením (radioterapie), někdy v kombinaci s podáváním protinádorových léků (chemoterapie).
- Riziko odkládání léčby spočívá v dalším růstu nádoru s ucpáním hrtanu a dušením. Dále může dojít i k rozsevu do jiných oblastí.
Průběh operace a možné varianty
- Operace se provádí v narkóze. Na přední straně krku se vede řez, hrtan se uvolní a úplně odstraní. Otvor do hltanu se zašije.
- Následkem LE je ztráta hlasu a trvalý otvor v přední straně krku do dýchací trubice („slavík“).
- K zajištění výživy je zaváděna nosem výživná cévka do žaludku, výjimečně přímo do žaludku.
- Do rány je zavedena hadička k zajištění odtoku tekutin z rány do podtlakované láhve.
![]() |
![]() |
Rizika a komplikace operace
- U části pacientů po operaci může dojít k otoku měkkých tkání krku či krvácení z operační rány, rozpadu tkání v ráně a výtoku slin a stravy z rány. Komplikace jsou časté po předchozím ozáření.
- Po dobu několika týdnů může přetrvávat bolestivost v oblasti rány.
- Při známkách zánětu jsou pravidelně aplikovány dezinfekční prostředky, event. se provádí úprava antibiotické terapie dle výsledku vyšetření výtěru z rány.
- Jizva na krku může být nápadnější.
- Absolutní úspěch léčby a zcela bezrizikový průběh Vám nemůže zaručit žádný lékař. Obecná rizika chirurgického výkonu jako například infekce v ráně, pooperační krvácení z rány, poruchy srdce a oběhu, plicní komplikace, se nedají i přes největší pečlivost a všechny pokroky moderní mediciny vždy bezpečně vyloučit.
Jiné operační přístupy
- Na některých pracovištích se současně s operací zajistí spojení dýchacích a polykacích cest malou trubičkou ke zlepšení nácviku tvorby jícnového hlasu („břichomluvy“). Na našem pracovišti tento výkon nepovádíme pro obavy ze zatékání stravy do dýchacíh cest.
Pooperační průběh, pobyt v nemocnici, omezení po operaci
- První hodiny či dny po operaci je pacient sledován na oddělení intenzívní péče (ARO), po stabilizaci základních životních funkcí je přeložen na běžné oddělení.
- Denně jsou prováděny zevní převazy s kontrolou hojení, drény se odstraňují během několika dnů po operaci, stehy 7.-10. den. Výživná cévka se z nosu odstraňuje asi na 7-10. den po předchozím vyšetření pod rentgenem.
- Operační výkon a pooperační období je zajištěno antibiotiky, léky tlumící bolest, dále léky proti patologickému srážení krve (trombóze), ev. léky proti vředové chorobě žaludku (prevence stresového vředu).
- Nácvik náhradního hlasu se provádí bezprostředně po odstranění výživné cévky. Polykání je zpravidla bezproblémové. Nošení „slavíka“ v dýchacím otvoru často není nutné.
- Po týdnu jsou již k dispozici výsledky histologického rozboru preparátu.
- Po týdnu je již možné si umýt vlasy, osprchovat se mimo operovanou oblast je možné po několika dnech.
- Pobyt v nemocnici je asi 14-20 dnů. Pracovní pracovní schopnost nebo invalidní důchod budou určeny dle typu zaměstnání a zdravotního stavu pacienta po prodělané léčbě.
- Zde udávané časové údaje jsou průměrnou hodnotou a mohou se lišit v závislosti na pooperačním průběhu.
Očekávané výsledky operace
- Radikální odstranění zhoubného nádoru do zdravé tkáně i s ověřením histologicky (pod mikrokopem).
- Přesné stanovení rozsahu postižení nádorem. Tím se přesně určí stadium onemocnění a zajistí správná léčba.