Odstranění krčních mandlí (tonsilektomie)
Anatomické a medicínské všeobecné poznámky
Důvody k operaci
|
|
Peritonsilární absces jako důvod k operaci
- U peritonsilárního abscesu je možné odsátí hnisu přes jehlu, nebo rozříznutí sliznice u mandle a vypuštění hnisu. Je zde však riziko opakování abscesu.
- V současnosti spíše doporučujeme odstranit ihned mandli na postižené straně v narkoze. Tím je odstraněn zdroj infekce a vypuštěn hnis z prostoru za mandlí.
Jiné možnosti léčby než operace
- Dlouhodobá léčba injekcemi pomalu rozpustného Penicilinu při opakovaných anginách s nejistým výsledkem.
- Výplachy mandlí při chronickém zánětu mandlí.
- Rizikem vyčkávání je trvalá přítomnost zánětlivého ložiska v mandlích a možný rozvoj závažných nemocí srdce, kloubů, ledvin, kůže, oči aj. Při přestupu infekce do krevního oběhu může dojít k sepsi („otrava krve“).
Operace
- Standartní operací je tonsilektomie (TE), která je druhou nejčastější operací v oboru ORL.
- Cílem operace je úplné odstranění krčních mandlí.
- Operace se provádí v narkóze, při riziku narkózy či na žádost pacienta i v lokální anestezii.
- Po uspání pacienta se zavede dýchací rourka zkrze nosní dutinu do úst a následovně do průdušnice. Oblast vchodu do hrtanu se zatamponuje k vyloučení zatékání krve do dýchacích cest.
- Do dutiny ústní se zavede rozvěrač, který odtlačí jazyk, rozevře dutinu ústní a zafixuje se.
- Mandle se uchopí nástrojem, vytáhne z lůžka a po naříznutí sliznice patrového oblouku se postupně vypreparuje ze svého lůžka.
- Po vypreparování až k dolnímu pólu se stopka mandle oddělí od kořene jazyka a mandle se odstraní. Velmi pečlivě se staví krvácení tampony nebo elektrokoagulační pinzetou.
- Po dokonale zastaveném krvácení je pacient anesteziologem probuzen.
Rizika a komplikace výkonu
- Asi ve 2-7% může dojít ke krvácení z operační rány. To se může vyskytnout jak časně po operaci, tak i jako pozdní krvácení (do 2 týdnů). Lehčí krvácení se většinou upraví odstraněním sražené krve z lůžka mandle a podáním léků proti krvácení. Pokud se krvácení nepodaří tímto způsobem zastavit, je stav řešen opětovným uspáním, kontrolou rány a stavěním krvácení elektrokoagulační pinzetou, kterou se ošetří krvácející cévky. Silnější krvácení si může vyžádat i podání transfuze krve.
- Časně po operaci se někdy vyskytuje zvracení jako reakce na narkózu. Proto je i po operaci zajištěn cévkou přístup do žíly a výraznější zvracení (t.j. ztráta tekutin) je kompenzováno náhradou tekutin přímo do krevního řečiště.
- Zřídka se může vyskytnout huhňavost, zatékání tekutin do nosohltanu, porucha chuti, snížení citlivosti jazyka, nepříjemné pocity v dutině ústní, poranění zubů či jazyka otlakem rozvěrače úst.
- Po dobu několika týdnů může přetrvávat bolestivost v oblasti rány, s možnou propagací do uší, zvýrazňující se při polykání.
- Po operaci (zvláště v dětstkém věku) je možnost zbytnění ostatních mandlí (jazyková, nosohltanová), u predisponovaných jedinců možnost rozvoje suchého zánětu hltanu.
- Absolutní úspěch léčby a zcela bezrizikový průběh Vám nemůže zaručit žádný lékař. Obecná rizika chirurgického výkonu jako například infekce v ráně, pooperační krvácení z rány, poruchy srdce a oběhu, plicní komplikace, se nedají i přes největší pečlivost a všechny pokroky moderní mediciny vždy bezpečně vyloučit. Nicméně závažnější komplikace po uvedené operaci jsou vzácné a vyskytují se dle statistiky v jednotlivých případech na tisíc operací.
Jiné operační přístupy
- Využití k preparaci mandle laseru nebo harmonického skalpelu.
- Rozdíl ve výsledku nebo průběhu však není.
Pobyt v nemocnici, pooperační průběh, omezení po operaci, průběh rekonvalescence
- Riziko krvácení trvá do 14 dnů po operaci. Strava by proto neměla být horká a tuhá. Z téhož důvodu není vhodné koupání a sprchování v horké vodě a pobyt na slunci.
- Po týdnu jsou již k dispozici výsledky histologického vyšetření. Při nečekaném výsledku (nález zhoubného nádoru) je někdy zvažována vhodnost dalších operací.
- Pobyt v nemocnici je asi 3-7 dní. Při propuštění obdržíte zprávu pro Vašeho praktického lékaře a odesílajícího ORL lékaře, propuštění z nemocnice jim nahlaste. Operatér nebo ošetřující lékař oddělení Vás (Vaše dítě) objedná ke kontrole a vydá léky (recepty na léky), které jsme Vám doporučili k užívání po operaci. Od sestry oddělení obdržíte při propuštění Poukaz o trvání pracovní neschopnosti („lístek na peníze“) a Potvrzení pracovní neschopnosti („neschopenka“). Pokud matka nebo otec zůstávají spolu s dítětem v nemocnici, pak jim sestra vystaví Žádost o podporu při ošetřování dítěte („paragraf“) při přijetí do nemocnice. Tento platí pouze pro dobu pobytu v nemocnici, pokud někdo z rodičů zůstává doma s dítětem, je nutno vystavit nový „paragraf“ u dětského praktického lékaře.
- Pracovní neschopnost (pobyt dítěte doma) trvá asi 2 týdny po propuštění, po tutéž dobu by se měly vyloučit sportovní aktivity.
- Zde udávané časové údaje jsou průměrnou hodnotou a mohou se lišit v závislosti na pooperačním průběhu.
Výsledky operace
- Úplné odstranění nemocných mandlí: absence angín a zánětlivého ložiska v mandlích.
- Za neúspěch lze považovat ponechání významného zbytku tkání mandlí, ve kterých se může opět tvořit zánět.