Operace kožních nádorů v oblasti hlavy a krku s posuny laloků
Důvody k operaci
- Operace je většinou doporučena kožním lékařem pro podezření na zhoubný nádor kůže na obličeji či boltcích nebo pro rozsáhlejší kožní nezhoubné nádory. Přesné stanovení diagnózy je možné až histologickým vyšetřením.
- Cílem operace je odstranění útvaru do zdravé okolní tkáně (do stran i do hloubky) a uzávěr vzniklého defektu.
Jiné možnosti léčby než operace
- „Zmrazení“ nádoru. Tato léčba je prováděna kožním lékařem.
- U většiny nádorů je možná léčba ozářením, s prakticky stejným výsledkem. K zahájení této léčbu je nutno odebrat vzorek postižené kůže k vyšetření. Ozáření se provádí po na onkologickém odd. Baťovy nemocnice ve Zlíně.
- Rizikem odkládání jakékoliv léčby je další růst nádoru s rozsáhlejším postižením kůže. U některých agresivnějších nádorů může dojít i k metastázám do krčních uzlin.
Operace
- Operace se provádí v místním znecitlivění spolu se zklidňujícími léky. Někdy je vhodná narkóza.
- Nejprve se odstraní nádor s dostatečným lemem zdravé tkáně do stran i do hloubky. Poté se defekt sešije.
- Pokud nelze ránu sešít pro její větší plochu, pak se vytvoří z okolních tkání kožní lalok, který se všije do vzniklého defektu.
- Podkožně se někdy zavádí gumové proužky k zajištění odtoku z rány, zevní krytí se často fixuje ke kůži i stehem.
Rizika a komplikace výkonu
- U části pacientů po operaci může dojít k otoku či prokrvácení okolních tkání.
- Při posunu větších a delších laloků může někdy dojít ke zhoršení výživy jeho okrajů a částečnému odumření. V tomto případě se na ránu aplikují dezinfekční prostředky, výživné masti, sestříhávají se odumřelé tkáně. Postupně z okolí přerůstá zdravá kůže.
- Při známkách zánětu jsou na ránu aplikovány dezinfekční prostředky, někdy jsou podávána celkově antibiotika.
- Při sklonu k překotnému hojení může dojít ke vzniku nápadnější jizvy.
- Absolutní úspěch léčby a zcela bezrizikový průběh Vám nemůže zaručit žádný lékař. Obecná rizika chirurgického výkonu jako například infekce v ráně, pooperační krvácení z rány, poruchy srdce a oběhu, plicní komplikace, se nedají i přes největší pečlivost a všechny pokroky moderní mediciny vždy bezpečně vyloučit.
Jiné operační přístupy
- Vždy je nutné úplné odstranění nádoru s okolní zdravou tkání.
- Uzavření vzniklého defektu může být řešeno i volným přenosem kůže z jiných částí těla. Tento postup však nezajišťuje tak dobré možnosti přihojení, jako u laloků z okolí, kosmetický výsledek je horší. Na našem pracovišti tento postup neužíváme.
Pobyt v nemocnici, pooperační průběh, omezení po operaci, průběh rekonvalescence
- Jsou prováděny pravidelné zevní převazy s kontrolou hojení, gumové proužky z rány se odstraňují během 1-3 dnů po operaci, stehy 7.-10. den.
- Po dobu několika týdnů může přetrvávat bolestivost v oblasti rány.
- Po týdnu je již možné si umýt vlasy, osprchovat se mimo operovanou oblast je možné po několika dnech.
- Po týdnu jsou již k dispozici výsledky histologického rozboru preprátu. Při nečekaném výsledku (nález méně častých variant zhoubného kožního nádoru) je zvažována nutnost rozšíření rozsahu výkonu (odstranění další tkáně v místě zákroku a spádových lymfatických uzlin na krku). Někdy se histologicky zjistí přítomnost nádorových buněk v okrajích rány. Zde se též zvažuje rozšíření výkonu nebo následné ozáření rány.
- Pobyt v nemocnici je asi 3-7 dnů. Pracovní neschopnost trvá 2-3 týdny po propuštění, po tutéž dobu by se měly vyloučit sportovní aktivity. Nadměrné slunění není vhodné již nikdy.
- Zde udávané časové údaje jsou průměrnou hodnotou a mohou se lišit v závislosti na pooperačním průběhu.
Výsledky operace
- Úplné odstranění kožního nádoru do zdravé tkáně.
- Kosmeticky co nejméně nápadný defekt.