Napište nám Facebook Instagram Nahoru

Kroměřížská nemocnice pracuje s umělou inteligencí

Rychlá a přesná analýza obrovského množství dat, která pomáhá přecházet možným komplikacím. Tak lze stručně a jasně popsat hlavní podstatu systému HAIDI, který představuje významný posun v boji proti infekcím spojeným s nemocniční péčí. Technologii, která je založená na systému umělé inteligence v kombinaci se strojovým čtením, aktivně využívá již několik měsíců také Kroměřížská nemocnice a.s.

Podstatou systému HAIDI je schopnost efektivně a včas identifikovat možná rizika, která se pojí s výskytem takzvaných nemocničních infekcí. Ty vznikají a šíří se pouze za určitých podmínek, tedy za předpokladu přítomnosti původce nákazy, vhodné cesty přenosu a jedince, který je na danou infekci citlivý.

„Včasným záchytem a odhalením multirezistentních kmenů dokážeme efektivněji reagovat jak na cílenou léčbu, tak i na včasné izolování pacienta. Nedílnou součástí HAIDI je navíc také antibiogram, který je specificky přizpůsobený pro naši nemocnici a významně nám může pomoci v cílené léčbě pacienta,“ vysvětlila náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Michaela Chocholatá s tím, že technologie umožňuje předcházet možným komplikacím díky rychlé a přesné analýze, která by jinak vyžadovala hodiny manuální práce zdravotnického personálu.

„Díky automatizaci tohoto procesu se mohou naši lékaři a sestry plně věnovat léčbě a péči o pacienty, což vede k efektivnějšímu využívání našich zdrojů a snižování nákladů spojených s léčbou infekcí,“ doplnila Chocholatá.

Systém HAIDI přitom není jedinou technologií v Kroměřížské nemocnici a.s., která pracuje s využitím umělé inteligence. Tou je vybaven také CT přístroj, který byl pro radiodiagnostické oddělení pořízen na podzim loňského roku.

„Funkce umělé inteligence poskytuje další náhled na vyšetřovanou oblast a může pomoci odhalit drobnosti, které lidské oko nemusí vidět. Technologie je využívána například při hledání zhoubných ložisek, což významně přispěje k časné diagnostice vážných onemocnění,“ vysvětlila předsedkyně představenstva nemocnice Lenka Mergenthalová.