Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

Urologické oddělení startuje pilotní program k detekci rakoviny prostaty

Přispět k většímu záchytu karcinomu prostaty se rozhodlo Urologické oddělení Kroměřížské nemocnice a.s. Díky splnění podmínek bylo Ministerstvem zdravotnictví České republiky zařazeno do Populačního pilotního programu časného záchytu karcinomu prostaty a bude se tak podílet na vyšetřování a časné diagnostice nádorového onemocnění u mužů ve věkové kategorii 50 až 69 let. 

 

Rakovina prostaty patří mezi nejčastější mužská nádorová onemocnění, ročně jí onemocní okolo osmi tisíc lidí, zhruba čtrnáct stovek mužů této vážné nemoci podlehne. Program časného záchytu karcinomu prostaty reaguje na dlouhodobě narůstající počet případů rakoviny prostaty, přičemž nemocní často přicházejí ve chvíli, kdy už je léčba nádoru komplikovaná. Když je však rakovina odhalena včas, nasazená léčba zvyšuje šanci na úplné vyléčení.

 

První kontakt s pacientem bude nejčastěji provádět praktický lékař, který u rizikové kategorie mužů po jejich souhlasu odebere krev na přítomnost takzvaného PSA, tedy prostatického specifického antigenu. Pokud bude jeho výše nad stanovenou hladinou, bude pacient odeslán na certifikované pracoviště urologie k naplánování dalšího vyšetření a podrobnější diagnostice.

 

 

« Zpět do kategorie

 

Rychlé odkazy