Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

Třešničkou na dortu projektu REACT-EU je nové CT

Novým supermoderním CT se může hrdě pochlubit Kroměřížská nemocnice a.s. Zakoupení přístroje za více než 21 milionů korun proběhlo v rámci projektu REACT-EU, který měl za cíl zmírnit dopady pandemie onemocnění covid-19, a stalo se tak pomyslným vrcholem celé modernizace přístrojového vybavení za více než 138 mil. Kč.

 

„Po 8 letech se nám podařilo vyměnit vybavení pro počítačovou tomografii. Nové zařízení je ultrarychlý multidetektorový přístroj s 80 řadami detektorů, který je schopný generovat 160 řezů za rotaci. Systém přináší pro naši nemocnici novou úroveň zobrazení detailů s nízkým kontrastem a nízkou dávkou záření pro pacienta,“ vysvětlila náměstkyně pro zdravotnické technologie a inovace Eva Prášilová.

Přístroj je také vybaven hlubokou konvoluční neuronovou sítí, což znamená, že při rekonstrukci CT obrazu využívá umělou inteligenci.

 

„Poskytuje tak další náhled na vyšetřovanou oblast a může pomoci odhalit drobnosti, které lidské oko nemusí vidět. Technologie je využívána například při hledání zhoubných ložisek, což významně přispěje k časné diagnostice vážných onemocnění,“ vysvětlila předsedkyně představenstva Kroměřížské nemocnice Lenka Mergenthalová.

 

Nové zařízení disponuje také vyšší nosností vyšetřovacího stolu, a to až do hmotnosti 300 kg, zároveň lze stůl snížit na minimální výšku 33 cm od podlahy, což usnadňuje přesun pacienta z postele či sedačky. Přístrojem také díky většímu otvoru takzvané gantry zajišťuje komfortnější vyšetření pacientů.

Počítačová tomografie je jedním z nejdůležitějších diagnostických vyšetření, ročně se v Kroměřížské nemocnici provede okolo deseti tisíc vyšetření. Také z toho důvodu bylo nutné zajistit náhradní řešení po dobu instalace nového zařízení.

 

„Inspirovali jsme se v nemocnici v Třinci a zajistili po dobu odstávky mobilní jednotku CT, které bylo skutečně plně vytížené. Pokud bychom pacienty podle původního plánu převáželi do jiných zařízení, bylo by to jednak logistiky náročné, a zároveň by to nebylo natolik komfortní. Mnohdy lékař potřebuje výsledek vyšetření ve skutečně krátkém čase,“ vysvětlila Mergenthalová.

 

Po demontáži původního, osm let starého přístroje a nezbytných stavebních úpravách, bylo do prostor radiodiagnostického oddělení instalováno nové zařízení, které téměř dva týdny fungovalo v rámci testovacího provozu, a nyní přechází do provozu ostrého.

 

V této souvislosti se uskutečnilo také jeho slavnostní představení, kterého se zúčastnila celá řada hostů. Slavnostního přestřižení pásky se mimo jiné ujal hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, jeho náměstkyně pro oblast zdravotnictví Olga Sehnalová, starosta Města Kroměříže Tomáš Opatrný či jednatel dodavatelské společnosti Aura Medical Pavel Zavadil.

 

 kmn_ct_1_.jpg

 

 

« Zpět do kategorie

 

Rychlé odkazy