Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

S letními měsíci přichází období úrazů, nejvíce na elektrokoloběžkách

Letní měsíce a prázdniny s sebou tradičně nesou zvýšené množství úrazů ze sportovních i volnočasových aktivit. Na vině bývá zejména absence ochranných pomůcek, ale také podceňování pitného režimu.


Zatímco v dřívějších letech ošetřovateli zdravotníci chirurgické a úrazové ambulance zejména úrazy po pádech z kola nebo na kolečkových bruslí, trendem poslední doby jsou vážné úrazy způsobené nehodou na elektrokoloběžce či elektrovozíčku, který využívají k pohybu po městě zejména senioři.
Hlavním problémem bývá fakt, že cestující podceňují základní ochrannou pomůcku, kterou je ochranná helma, obvykle nepoužívají ani chrániče na ruce a nohy.


„Zajímavé je, že na elektrokoloběžkách bourají především dospělí, děti obvykle ochranné pomůcky používají. Následky přitom mohou být opravdu závažné a není dobré je podceňovat,“ upozornil primář chirurgie Jaroslav Novák s tím, že sám byl svědkem nehody koloběžkáře, která skončila hospitalizací na jeho oddělení.


„Byl jsem si tehdy shodou okolností vyřizovat úrazové a zdravotní připojištění před dovolenou. Viděl jsem z okna, jak jel mladý muž na elektrokoloběžce a nevěnoval se jízdě. Najednou se ozvala rána, jak narazil do sloupu veřejného osvětlení. Náraz ho vymrštil do vzduchu, poté dopadl nejprve na záda, a poté hlavou bez helmy na chodník. Okamžitě jsme mu začali poskytovat první pomoc, dotyčný byl v bezvědomí, a vzhledem k tomu, že měl na zádech onen batoh, byl navíc problém s nepřirozenou polohou krku po pádu,“ popsal komplikace Novák s tím, že po stabilizaci dotyčného záchranná služba převezla k hospitalizaci s těžkým otřesem mozku.


Různě závažných případů po nehodě na elektrokoloběžce či elektrovozíku přitom jen během loňských letních prázdnin ošetřili zdravotníci více než tři desítky, a první případy zaznamenali už i v této sezoně. Ošetřují však také zranění způsobena při jiných aktivitách.


„Nebezpečné bývají také úrazy na kolečkových bruslích. Zažil jsem případ, kdy dotyčný sportovec musel podstoupit operaci, při které mu byla voperována totální endoprotéza kyčle,“ dodal primář.

 

 

 

« Zpět do kategorie

 

Rychlé odkazy