Cookie Consent by Free Privacy Policy website
Napište nám Facebook Instagram Nahoru

Kroměřížská nemocnice pořídila laser na covidové pneumonie

Specializovaný laser využitelný na podpůrnou léčbu covidové pneumonie pořídila před několika týdny Kroměřížská nemocnice a.s. Stala se tak 7. pracovištěm v rámci České republiky, které tuto terapii zařadilo do léčby covidových pacientů.

 

„Celá terapie je založena na takzvaném biostimulačním účinku laserového záření na plicní tkáň. Toho je v tomto případě dosaženo neinvazivně během několika krátkých sezení, kdy je laserové záření aplikováno přes hrudní stěnu a specifická vlnová délka umožňuje průnik energie až k částem plic postiženým covidovou pneumonií,“ vysvětlila primářka pneumologicko-ftizeologického oddělení Jana Pšikalová s tím, že celá léčba je koncipována tak, aby mohla probíhat v rámci rehabilitace pacienta přímo na lůžku.

 

laser_1_.jpg

 

Od doby pořízení laseru zdravotníci ošetřili více než desítku pacientů s covidovou pneumonií, u nichž došlo následkem této terapie k prokazatelnému zlepšení stavu. Aplikací se mimo jiné významně snížilo riziko masivního rozvoje covidové pneumonie, a s tím souvisejícího respiračního selhání, velmi pravděpodobně se také snížil počet pacientů indikovaných k umělé plicní ventilaci.

 

„Na našem covidovém oddělení jsme tuto metodu mohli využít u pacientů, kteří zvládli ležet na břiše, jelikož právě tato poloha je při aplikaci důležitá. Podmínkou také bylo, aby pacient ošetřovaný laserem neměl horečku, známky krvácení a neměl problémy se srdcem,“ doplnila Pšikalová.

 

Laser pořídila Kroměřížská nemocnice a.s. v listopadu loňského roku za částku 714 tisíc korun. Jakmile se plicní oddělení vrátí z covidového režimu do standardního, bude laser přesunut na oddělení fyzioterapie. Tady bude využíván například k léčbě postcovidového syndromu či poúrazových a jiných bolestivých stavů.

 

 

« Zpět do kategorie

 

Rychlé odkazy