Historie chirurgie

První písemné doklady o poskytování zdravotní péče jsou v listině moravského markraběte Přemysla z roku 1238.

Dějiny moderní chirurgie v Kroměříži jsou spojeny s postavením nové nemocnice v roce 1910. Prvním primářem a zároveň rěditelem se stal c.k. zdravotní rada MUDr. Jaroslav Elgart. Ten vedl chirurgii a nemocnici až do roku 1939. V únoru 1939 přichází do Kroměříže MUDr. Mourek, který za měsíc střídá MUDr. Elgarta i na postu ředitele. Ředitel Mourek vypracoval s architektem Rozehnalemkoncepční návrh dostavby areálu nemocnice včetně hospodářského zázemí. S výstavbou nového tzv. chirurgického pavilonu se začalo v roce 1940. V roce 1941 již stál pavilon v hrubé stavbě. V onom roce však byl vydán stavební zákaz a tak pavilon zůstal nedostavěn do konce války. 12. prosince 1948 byl slavnostně otevřen nový chirurgický pavilon.

Primářem chirurgického oddělení byl dále prim. MUDr. Mourek. Po jeho smrti v roce 1962 se stal primářem MUDr. Štěrba, po jeho úmrtí nastupuje na místo primáře MUDr. Zapletal v roce 1981 a toho pak střídá v roce 1995 MUDr. Sukup. V druhé polovině devadesátých let byla provedena přístavba nových operačních sálů k budově chirurgického pavilonu. Operační sály jsou nově zařízeny. Koncem 90. let byla nově vybudována chirurgická JIP.

Od roku 2001 vedl chirurgické oddělení prim MUDr. Petráš, Ph.D. V roce 2003 bylo zrekonstrouváno a vybaveno I. chirurgické oddělení. V plánu je rekonstrukce II. chirurgického oddělení.

15.9.2006 – jmenován do funkce primáře MUDr. Květoslav Lajmar.