Zavedení Stentu

• Stent je tenká dlouhá dutá hadička, kterou po zavedení do močovodu odtéká moč z ledviny do měchýře. Tak je vyřešen problém obstrukce v močovodu, který může být způsoben tlakem zvenčí (nejčastěji při patologických procesech v okolí močovodu a těhotenství), nebo překážkou uvnitř samotného močovodu (t.j. nejčastější kamenem samotným,nebo otokem sliznice močovodu po jeho komplikované extrakci).

stenty.jpg

• Vlastní výkon se obvykle provádí v anestézii buďto krátké celkové, nebo regionální (spinální), ve výjimečných případech (těhotenství, jinak celkově špatný zdravotní stav pacienta) lze výkon provést i v lokálním umrtvení.
  • Samotný výkon začíná cystoskopií, po prohlídce močového měchýře je vyhledáno patřičné ústí močovodu na postižené straně a do něj pod RTG kontrolou zaveden stent až do ledviny. Pak povytažením vodících drátů dojde ke stočení stentu a tím je zabráněno jeho spontánnímu povytažení. Poloha stentu se obvykle kontroluje následující den prostým RTG snímkem příslušné poloviny břicha.
  • Stenty se v těle ponechávají různě dlouhou dobu, ta závisí zejména na prvotní příčině, která vedla k indikaci stentu, obvykle však při močových kamenech 4-6 týdnů, při nádorovém postižení pak jsou speciální stenty měněny asi po roce, u těhotných pak stenty ponecháváme až do konce šestinedělí.
  • Dále se ponechává malá dávka močového antibiotika (obvykle 1 tableta na noc) jako prevence infekce močových cest až do doby vytažení stentu.
  • Mezi enormně vzácné komplikace může patřit zejména poranění stěny močovodu, které si vzácně vyžádá následnou otevřenou operaci na močovodu, dále drobné krvácení z močových cest, eventuelně zánět ledviny. Naopak mezi poměrně časté následky zavedeného stentu patří tlak v boku při močení, lehké pálení, řezání a trochu krve v moči. Tyto nepříjemnosti jsou způsobeny samotnou přítomností cizího tělesa a dočasným přerušením funkce ústí jako záklopky, která při močení zabraňuje retrográdnímu úniku moče do močovodu (vedení moče zpátky do ledviny).