Punkce cysty ledviny

• Cysty ledviny jsou dutiny vyplněné tekutinou nacházející se ve tkáni ledviny. Jejich původ není zcela jasný, výskyt stoupá s věkem, předpokládá se ucpávání vývodných kanálků ledvinné tkáně. Několik malých cyst lze považovat téměř jako normální nález. V případě zvětšení cysty, která někdy nabývá až enormních rozměrů, může cysta svým tlakem způsobovat bolesti v zádech. Tehdy je indikována punkce a vypuštění cysty s následnou sklerotizací, při níž se dutina cysty zjizví a cysta se nemůže opětovně naplnit. Výkon se provádí ambulantně, případně za krátkodobé hospitalizace. V lokální anestézii je umrtvena kůže a podkoží, pod kontrolou ultrazvukového a RTG přístroje je tenkou jehlou nabodnuta cysta, její obsah odsát a následně je aplikován speciální roztok (Aethoxysclerol) do dutiny, který způsobí sterilní zánět výstelky dutiny a následně zjizvení a zánik cysty. Pouhé odsátí tekutiny bez sklerotizace vede ve většině případů k recidivě onemocnění, i tak je znovuobjevení cysty možné. Tekutina z punkce je obvykle odeslaná na vyšetření cytologické. Při mnohočetném cystickém postižení ledvin(y) není tento způsob léčby možný.